iPhone 15 Pro: Kornizë më e hollë, kornizë titani dhe karikim USB-C

Jemi një hap më afër për ta marrë një pamje të plotë të iPhone 15 të ardhshëm të Apple. Informacioni i ri për iPhone 15 ka rrjedhur dhe bashkë me të vjen një pasqyrë e gjithçkaje, nga madhësia e kornizave deri te porta e re e karikimit.

Si fillim, iPhone 15 klasik dhe iPhone 15 Plus thuhet se po i japin lamtumirën nivelit të lartë në favor të Dynamic Island, një prerje interaktive në formë pilule e lansuar për herë të parë me iPhone 14 Pro, raporton Mark Gurman i Bloomberg. iPhone 15 Pro dhe Pro Max ka të ngjarë të marrin një pamje të re të gjithë së bashku, me mbi-formulimin me presion të ulët të injektimit (LIPO) që e zvogëlon kufirin e iPhone nga 2.2 milimetra në 1.5 milimetra. Apple përdori për herë të parë LIPO në ëatch Series 7.

IPhone 15 gjithashtu mund ta zëvendësojë më në fund karikuesin e tij Lightning me një portë USB-C, duke e kufizuar numrin e kabllove që duhet ta mbani menjëherë. Edhe nëse ndryshimi nuk ndodh për këtë gjeneratë, është vetëm çështje kohe. Vitin e kaluar, Bashkimi Evropian njoftoi se të gjithë telefonat inteligjentë dhe tabletët e shitur në rajon duhet të kenë një portë karikimi USB-C duke filluar nga viti 2024. Parlamenti Evropian e quajti këtë vendim, i cili do të shtrihet në laptopë dy vjet më vonë, “të dobishme për mjedisin dhe për konsumatorët”.

Përditësimet e tjera për iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus mund të përfshijnë përmirësimet e kamerës dhe procesorin A16, i parë për herë të parë në iPhone 14 Pro. iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max i ri thuhet se do të kenë skaje titani në vend të çelikut inox dhe një çip 3 nanometër. Ka gjithashtu thashetheme për një iPhone “Ultra” që del në treg si një opsion i nivelit më të lartë. Apple ka të ngjarë të lansojë të paktën iPhone 15 dhe iPhone 15 Pro në muajin shtator – bazuar në orarin e zakonshëm të kompanisë – dhe potencialisht me një çmim më të shtrenjtë se gjeneratat e mëparshme./Engadget

Përgatiti: Nuhi Shala