Evropa Jugore përgatitet për stuhinë e dytë të nxehtësisë brenda një jave

Evropa Jugore po përgatitet për një stuhi të dytë të nxehtit brenda një jave, me Spanjën, Italinë dhe Greqinë, së bashku me Marokun dhe vendet e tjera të Mesdheut, ku pritet që rekordet e temperaturës mund të thyhen të martën.

Një anticiklon i ri që u fut në rajon nga Afrika e Veriut të dielën mund t’i rrisë temperaturat mbi rekordin 48.8C të parë në Sicili në gusht të vitit 2021 dhe pason valën e të nxehtit Cerberus të javës së kaluar.

Zyrtarë nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) thanë se java e ardhshme mund të sjellë temperaturat më të nxehta të regjistruara ndonjëherë në Evropë në një valë të nxehti të madh.

Kriza klimatike e shkaktuar nga njeriu po akumulon motin ekstrem në mbarë botën, duke shkaktuar fatkeqësi më të shpeshta dhe më vdekjeprurëse, nga valët e të nxehtit, përmbytjet e deri te zjarret.

Të hënën, Organizata Botërore Meteorologjike tha se planeti përjetoi ditët më të nxehta të regjistruara në ditët e para të korrikut, pas një qershori që ishte më i nxehti në histori sipas ESA.

Një studim i botuar së fundmi në Nature Medicine tha se më shumë se 60,000 njerëz vdiqën për shkak të valëve të të nxehtit të verës të vitit të kaluar në të gjithë Evropën, me shkallën më të lartë të vdekshmërisë në Itali, Greqi, Spanjë dhe Portugali.

Italia u zhyt në temperatura jashtëzakonisht të larta dhe nivele lagështie të dielën në atë që uebfaqja e motit, ILMeteo.it e përshkroi si një “stuhi të nxehtit” dhe situata do të intensifikohet me ardhjen të hënën të një tjetër anticikloni që do ta shtyjë merkurin në nivele të larta të mundshme. 47C në zonat jugore të Sardenjës dhe 45C ose 46C në pjesë të Pulias dhe Sicilisë.

Temperaturat në Romë, e cila është e mbushur me turistë, janë gati të rriten në 42 ose 43 gradë Celsius të martën. Gjashtëmbëdhjetë qytete italiane, duke përfshirë Romën, Firencen, Bolonjën, Barin, Cagliarin dhe Palermon, janë vënë në “alarmin e kuq” nga ministria e shëndetësisë, që do të thotë se nxehtësia është aq intensive sa përbën një kërcënim për shëndetin e të gjithë popullsisë.

Temperaturat gjatë natës mbeten mbi 20 gradë Celsius, duke e bërë të vështirë që njerëzit të bëjnë një gjumë të rehatshëm.

Italia është një nga vendet evropiane më të prekshme ndaj efekteve të ndryshimeve klimatike, me ngjarje ekstreme të motit gjatë 13 muajve të fundit përgjegjës për më shumë se 50 vdekje.

Sipas ESA “Italia, Spanja, Franca, Gjermania dhe Polonia po përballen të gjitha me një valë të madhe të nxehti me temperaturat e ajrit që pritet të ngjiten në 48 gradë Celsius në ishujt e Siçilisë dhe Sardenjës”.

Maroku është ndër vendet e Afrikës së Veriut të planifikuar për temperatura mbi mesataren, me 47 gradë Celsius në disa provinca të regjistruara këtë fundjavë – më tipike e gushtit se korrikut – duke shkaktuar shqetësime për mungesën e ujit, thotë shërbimi meteorologjik.

Në ishullin Kanarie të La Palma, më shumë se 4,000 njerëz u evakuuan nga pronat pasi një zjarr pylli përfshiu veriperëndimin e ishullit.

Qeveria rajonale tha të dielën se ka vënë në gatishmëri ishujt fqinjë, duke përfshirë Tenerifen dhe Gran Canarian për rrezikun e zjarreve në pyje, me 4,500 hektarë tokë dhe një duzinë shtëpi të shkatërruara tashmë në La Palma.

Në Greqi, vapa përvëluese e detyroi Akropolin të mbyllej përkohësisht nga ora 11:30 deri në orën 17:30 për t’i mbrojtur turistët nga temperaturat e rrezikshme dhe rreziku i dehidrimit.

Temperaturat e pandërprera po ndihen edhe në SHBA, ku kushtet jashtëzakonisht të nxehta gjatë fundjavës vendosën më shumë se një të tretën e amerikanëve nën alarmin e nxehtësisë ekstreme. Shërbimi Kombëtar i Motit i SHBA (NWS) raportoi se një valë e të nxehtit që shtrihet nga Kalifornia në Teksas pritet të arrijë kulmin gjatë një “fundjave jashtëzakonisht të nxehtë dhe të rrezikshme”.

Parku kombëtar Death Valley – shpesh ndër vendet më të nxehta në Tokë – pritet ta barazojë ose tejkalojë rekordin e tij të nxehtësisë prej 54.4C. Las Vegasi mund t’i përjetojë tri ditë radhazi me një temperaturë maksimale prej 46 gradë Celsius, e cila ka ndodhur vetëm një herë më parë, raportoi NëS. Phoenix, i cili ka duruar një shtrirje dyjavore të temperaturave mbi 43C me pak lehtësim në orët e mbrëmjes, pre pret fundjavën e tij më të nxehtë të vitit.

Kalifornia jugore po përballet me zjarre të shumta, duke përfshirë një në kontenë Riverside që ka djegur më shumë se 3,000 hektarë dhe ka nxitur masa evakuimi. Më në veri, qeveria kanadeze tha se zjarret kanë djegur një rekord prej 10 milion hektarësh këtë vit, me më shumë dëme që priten.

aponia lëshoi alarme për goditje të nxehtësisë për dhjetëra miliona njerëz në 20 nga 47 prefekturat e saj pasi temperaturat e larta gati rekord përvëluan zona të mëdha dhe shiu i rrëmbyeshëm goditi rajone të tjera.

Transmetuesi kombëtar NHK tha se nxehtësia është kërcënuese për jetën, me kryeqytetin dhe vendet e tjera që kanë regjistruar gati 40 gradë Celsius. Temperatura më e lartë e Japonisë ndonjëherë – 41.1C e regjistruar në qytetin Kumagaya, Saitama, në vitin 2018 – mund të tejkalohet, sipas agjencisë meteorologjike. Disa vende përjetuan temperaturat e tyre më të larta në më shumë se katër dekada të shtunën, duke përfshirë Hirono në prefekturën e Fukushimës, me 37.3C./The Guardian

Përgatiti: Nuhi Shala