Postet nga: Kanada

Gjermania do të vendosë disa kontrolle kufitare gjatë samitit të G7

Gjermania do të vendosë përkohësisht disa kontrolle kufitare derisa në këtë shtet do të mbahet samiti i Grupit të Shtatë (G7). Takimi i G7 do të zhvillohet ...

Kryeministri kanadez paralajmëroi ndalimin e shitjes së armëve, qytetarët në mënyrë masive po blejnë

Dyqanet e armëve në Kanada kanë regjistruar rritje të shitjes, pasi që kryeministri Justin Trudeau, ka thënë se do të mbështet ndalimin e shitjes së armëve.

Përhapja e hepatitit A në SHBA dhe Kanada, çfarë dihet deri më tani

Virusi ka të ngjarë të jetë përhapur për shkak të luleshtrydheve organike të kontaminuara të shitura midis 5 marsit dhe 25 prillit.

Kanadaja propozon ngrirje të pronësisë për armë

Kanadaja duhet të ndalojë plotësisht blerjen dhe shitjen e të gjitha armëve, ka thënë kryeministri kanadez, Justin Trudeau.

Kanadaja blen municione artilerie për t’ia dhuruar Ukrainës

Ministrja Kanadeze e Mbrojtjes, Anita Anand tha se vendi bleu 20.000 municione artilerie për Ukrainën sipas standardeve të NATO-s në mënyrë që të mbështesë mbrojtjen e kë...

Kanada, gati një milion shtëpi mbesin pa rrymë për shkak të stuhive

Gati 900,000 shtëpi në jug të Kanadasë kanë mbetur pa energji elektrike, si pasojë e stuhive të ashpra që kanë goditur rajonet Ontario dhe Kuebek përgjatë fundjavës.

Aeroplani rus shkel hapësirën ajrore të Kanadasë

Një aeroplan tregtar rus fluturoi në hapësirën ajrore kanadeze, pavarësisht masave të vendosura nga Kanadaja që parandalojnë çdo aeroplan rus të hyjë në territorin e saj.

Kryeministri kanadez urdhëra emergjence për të ndalur protestat

Kryeministri kanadez Justin Trudeau ka vendosur të ushtrojë autoritetin që i jep ligji në rrethana emergjencash për të ndalur demonstratat që kanë paralizuar kryeqytetin dhe kanë bllokuar pikat kufitare ...