Postet nga: Afganistan

Zyrtari taleban: Do të rikthehen ndëshkimet e rënda dhe ekzekutimet

Një nga themeluesit e lëvizjes së Talebanëve dhe zbatuesi kryesor i interpretimit të ashpër të ligjit islam kur ata sunduan për herë të fundit Afganistanin, tha ...

Gratë afgane protestojnë në Kabul, kërkojnë të drejta për studim dhe punësim

Disa gra afgane kanë mbajtur të dielën protesta në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, për të kërkuar të drejta për punë dhe studim.

Largohen edhe 51 shtetas afganë nga Kosova për në Amerikë-FOTO

51 qytetarë afganë, të cilët javë më parë u strehuan në Kosovë për shkak të gjendjes së krijuar në Afganistan, janë nisur për në Shtetet e Bashkuara të ...

FMN paralajmëron krizë humanitare në Afganistan

Fondi Monetar Ndërkombëtar tha se është "shumë i shqetësuar" me kushtet ekonomike në Afganistan dhe paralajmëroi se ky vend përballet me "krizë humanitare".

Donatorët zotohen se do të ndajnë mbi 1 miliard dollarë për Afganistani

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha se donatorët ndërkombëtarë janë zotuar se do të ndajnë mbi një miliard dollarë ndihma pë...

Afganistani 20 vjet pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit

Njëzet vjet pasi Shtetet e Bashkuara dhe NATO i rrëzuan nga pushteti, talebanët janë rikthyer. Por siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Ayesha Tanzeem, ...

Gratë afgane protestojnë kundër qeverisë talibane të përbërë vetëm nga burrat

Dhjetëra gra në Kabul dhe në provincën verilindore të Afganistanit, Badakhshan, kanë protestuar kundër formimit të një qeverie të përkohshme talibane, të përbërë nga ...

Talibanët shpallin Qeverinë e re të Afganistanit

Talibanët njoftuan se kanë krijuar Qeverinë e re të Afganistanit, e cila do të udhëhiqet nga njëri prej themeluesve të tyre.