// E enjte ORA 20:20

2,261

8 Mars 2018

E Drejta e Gruas në Pronë dhe 8 Marsi

Emisioni "Jeta në Kosovë"

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ sonte debatoi për të drejtat e grave me theks në të drejtën e pronësisë.

Sa është zbatimi praktik i të drejtave ligjore të grave në Kosovë?

Cilat janë vështirësitë e grave për trashëgimin e pronë dhe realizimi i të drejtave pronësore që rrjedhin nga bashkëshortësia.

Në këtë emision mund të ndiqni edhe rrëfimin e Arjeta Gashit, një grua që luftoi për të siguruar gjysmën e pronës pas shkurorëzimit nga bashkëshorti.

Për këtë çështje përballë Jeta Xharrës diskutojnë: Greg Delawie, Ambasadori i SHBA-së në Kosovë; Arjeta Gashi, ekonomiste; Anisa Ismajli, aktore dhe Abelard Tahiri, Ministër i Drejtësisë.

NDËRLIDHUR

moti
 

Moti i vranët, vende-vende me shi

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot do të mbaj mot i ndryshueshëm, me diell dhe vranësira të cilat vende-vende do të shoqërohen me reshje shiu. “Vendi ynë do të jetë nën ndikimin e fushave me presion labil atmosferik. Në këtë situatë meteorologjike do të mbajë mot i ndryshueshëm, me diell dhe vranësira të […]

Greva
 

Kontrollorët ajror i rikthehen grevës

Sindikata e Kontrollorëve Ajror të Kosovës ka bërë të ditur se sot më 20.04.2019 janë bërë 86 ditë që nga data e nënshkrimit të MOU në mes të MIT dhe SINKON. “Përkundër insistimeve te SINKON për takim me MIT si dhe kërkesave për zbatim të marrëveshjes në afat kohor te përcaktuar, SINKON nuk ka marrë […]

te mbijetuarat e dhunes seksuale
 

Prishtinë – Marsh protestues në mbështetje të viktimave të dhunës seksuale

Sot (e hënë), në orën 12, në sheshin “Zahir Pajaziti`, në Prishtinë, do të mbahet marsh protestues për mbështetjen e të Mbijetuarve të Dhunës Seksuale Gjatë Luftës në Kosovë. Këtë protestë e ka mbështetur edhe e mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, Vasfije Krasniqi, përmes rrjetit social Twitter. Në një njoftim përmes rrjeteve […]

Aksidenti
 

FOTO: Aksident me të lënduar prapa Konvikteve

Një aksident komunikacioni me të lënduar ka ndodhur sonte në rrugën “Xheladin Rekaliu”, prapa Konvikteve të Studentëve. Sipas një qytetari, i cili ka dërguar foto nga vendi i ngjarjes, në aksident janë të përfshira dy automjete. Në vendin e ngjarjes ka dalë Policia si dhe autoambulanca, e cila ka marrë dikë që është lënduar në […]

TË FUNDIT

moti
 

Moti i vranët, vende-vende me shi

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot do të mbaj mot i ndryshueshëm, me diell dhe vranësira të cilat vende-vende do të shoqërohen me reshje shiu. “Vendi ynë do të jetë nën ndikimin e fushave me presion labil atmosferik. Në këtë situatë meteorologjike do të mbajë mot i ndryshueshëm, me diell dhe vranësira të […]

Greva
 

Kontrollorët ajror i rikthehen grevës

Sindikata e Kontrollorëve Ajror të Kosovës ka bërë të ditur se sot më 20.04.2019 janë bërë 86 ditë që nga data e nënshkrimit të MOU në mes të MIT dhe SINKON. “Përkundër insistimeve te SINKON për takim me MIT si dhe kërkesave për zbatim të marrëveshjes në afat kohor te përcaktuar, SINKON nuk ka marrë […]

te mbijetuarat e dhunes seksuale
 

Prishtinë – Marsh protestues në mbështetje të viktimave të dhunës seksuale

Sot (e hënë), në orën 12, në sheshin “Zahir Pajaziti`, në Prishtinë, do të mbahet marsh protestues për mbështetjen e të Mbijetuarve të Dhunës Seksuale Gjatë Luftës në Kosovë. Këtë protestë e ka mbështetur edhe e mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, Vasfije Krasniqi, përmes rrjetit social Twitter. Në një njoftim përmes rrjeteve […]

shkup
 

Era e fortë, aeroplani nuk mund të aterrojë në Shkup

Aeroplani Boeing 737-752 që vjen nga Stambolli e që duhej të aterrojë në Shkup, nuk po arrin dot të zbresë në tokë për shkak të erës së forte. Për momentin ky aeroplan po fluturon mbi zonën mes Velesit dhe Kavadarit, duke bërë rrethrrotullime në ajër, në pamundësi për të zbritur në Aeroportin e Shkupit. Për […]

Tash

NA NDIQNI

Prishtinë - Marsh protestues në mbështetje të viktimave të dhunës seksuale

by Naim Krasniqi
NA NDIQNI

Send this to a friend