// E premte ORA 21:20

108,436

15 Shtator 2016

Drejtësia për Fajde

Mehana

Në edicionin e radhës emisioni “Drejtësia në Kosovë” sjell rrëfimin ekskluziv për vetëvrasjen e dy djemve të familjes Mehana nga Mitrovica.

Reportazhi sjell rrëfimin e nënës Sofie, e cila tregon për përvojat e saj në komunikimin me fajdexhinjtë si dhe për amanetet që i lanë djemtë pak orë para se të bënin vetëvrasje.

Në rrëfimin e tij, i vëllai Afrimi tregon për ngjarjen dhe mënyrën se si dy vëllezërit e tij të ndjerë humbën tërë pasurinë. Ai rrëfen për kurthin në të cilën ranë vëllezërit e tij dhe për dështimin e prokurorisë për të dërguar në burg përgjegjësit.

Pjesë e emisionit do të jetë edhe biseda me  drejtorin regjional të Policisë në Mitrovicë, Nehat Thaqi, i cili ka pranuar se në zonën e tij të përgjegjësisë vazhdon të ketë probleme me fajdenë.

“Policia ka ndërmarrë disa aksione në ndjekje të personave që merren me fajde mirëpo dukuria ende është duke vazhduar”, ka thënë Thaqi.

I pari i Policisë për Mitrovicën ka lansuar akuza për dështime institucionale në trajtimin e kësaj dukurie.

Pjesë e emisionit do të jenë edhe kryeprokurori Shyqyri Syla dhe avokatë nga Mitrovica.

Në pjesën e dytë të emisionit, rubrika “Policia” sjell reportazhin ekskluziv të shkatërrimit të laboratorëve të drogës në qytetin e Pejës.

Skema e Fajdeve, Kamata sa Trefish Borxhi

Aksioni Policor në Familjen e Dyshuar për Fajde (VIDEO)

NDËRLIDHUR

Hulumtim
 

Sonte në DnK: Beteja e Grave për Barazi në Pronë

Emisioni “Drejtësia në Kosovë” sonte transmeton hulumtimin për gjendjen në të cilën jetojnë shumë gra në Kosovë, sidomos për ato gra të cilat nuk kanë prona të regjistruara në emrin e tyre. Hulumtimi i cili do transmetohet sonte flet për problemet në vonesat në plotësimin dhe zbatimin e legjislacionit, ku  hyjnë edhe shumë ligje që […]

Drejtësia në Kosovë
 

Sonte në DnK: Hulumtim për Tenderin 100 Milionësh të Autostradës

Emisioni “Drejtësia në Kosovë” sonte transmeton hulumtimin ekskluziv për tenderin 100 milionësh për rrugën Prishtinë- Gjilan. Në emision flasin personazhet kryesore që u përfshinë në këtë tender multi-milionësh dhe për kërcënimet që iu bënë shefit të Gjykatës së tenderëve. Hulumtimi sjell rrëfimin e kryetarit të OShP-së Blerim Dina për kërcënimet që iu bënë dhe a […]

Kqirajt
 

Kqirajt Ankohen se Shteti s`po ua Ruan Pronën

Ankesa për mënyrën se si shteti po e menaxhon pasurinë e konfiskuar nga familja e akuzuar për fajde janë paraqitur në gjyqin ndaj Kqirajve dhe të tjerëve. Në nisje të procesit ekspert Vehbi Imeri e Avokati Visar Haxhibeqiri nuk janë pajtuar rreth vlerës së shtëpisë së Benson Buzës. Në vlerësimin e tij eksperti Imeri kishte […]

TË FUNDIT

"Epopeja e dukagjinit"
 

‘Epopeja e Dukagjinit’, Vazhdojnë Aktivitetet

Me rastin e 24 marsit “Epopesë së Dukagjinit”, që konsiston me 20 vjetorin e fillimit të luftës së UÇK-së, në Zonën Operative të Dukagjinit dhe 19 vjetorit të intervenimit të NATO-s, mbi caqet serbe, Komuna e Deçanit ka organizuar një varg aktivitetesh. Aktivitetet kanë nisur më 22 mars dhe do të zgjasin deri më 24 […]

Suprimimi i autonomise
 

29 Vjet nga Suprimimi i Autonomisë së Kosovës

Sot me 23 mars, bëhen 29 vjet, që nga votimi i dhunshëm në Parlamentin e atëhershëm të Kosovës për heqjen e autonomisë së Kosovës. Këtij akti i paraprinë disa protesta e greva gjithë popullore të shqiptarëve. Në fund të vitit 1988, dhe në fillim të vitit 1989, greva e minatorëve dhe e studentëve shqiptarë nga […]

moti
 

Vazhdon i Ftohti

Sot, mbi vendin tonë, pritet të mbajë, mot i vranët. Në orët e mëngjesit mund të ketë reshje bore të cilat në mesditë pritet të pushojnë, kurse në orët e mbrëmjes, sërish të përsëriten. Temperaturat do të sillën në mes minus 5 e 0 gradë Celsius. Edhe në ditën e parë të fundjavës, pritet të […]

MASHT
 

Shqyrtohet Raporti i Auditimit për Ministrinë e Arsimit

Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike do të mbajë mbledhje. Në këtë mbledhje do të bëhet shqyrtimi i raportit të auditimit për PVF-të e Ministrisë së Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) për vitin e përfunduar me 31 dhjetor 2016 dhe shqyrtimi dhe miratimi i raportit përfundimtar për Projektligjin Nr.06/L-021 për Kontrollin e Brendshëm të Financave […]

Dita Botërore e Tuberkulozit
 

Shënohet Dita Botërore e Tuberkulozit

Ministria e Shëndetësisë (MSH) në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHP), Zyrën e OBSh-së në Kosovë dhe partnerët e tjerë shënojnë Ditën Botërore të Tuberkulozit. Dita Botërore e Tuberkulozit mbahet çdo vit. Synimi i saj është që të promovojë ndërgjegjësimin, njohuritë dhe motivimin për të vepruar kundër tuberkulozit në mbarë botën. Ajo e […]

Meteorologjia
 

Shënohet Dita Botërore e Meteorologjisë

Me rastin e 23 Marsit –  Ditës Botërore të Meteorologjisë, MMPH, Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës organizon shënimin e kësaj ngjarje me disa aktivitete. Moto e shënimit të Ditës Botërore të Meteorologjisë këtë vit është “Moti-gati, klima-zgjuar”. Aktiviteti qendror, do të realizohet në Fshatin Skivjan (Komuna e Gjakovës), me ç’rast do të bëhet inaugurimi i Stacionit […]

Tash

NA NDIQNI