Postet nga: BQK

Lajçak: Takimi i sotëm i dialogut ishte hap i rëndësishëm, shumë pyetje politike mbetën pa përgjigje

Emisari i Bashkimit Europian, Mirosllav Lajçak, është deklaruar në lidhje me takimet që ka zhvilluar me përfaqësues nga Kosova dhe Serbia, për të diskutuar për ...

BQK: Me sugjerim të BE-së zhvilluam edhe një takim me delegacionin teknik të Ministrisë se Financave të Serbisë

Banka Qendrore e Kosovës ka njoftuar se një delegacion i lartë i saj, me sugjerim të Bashkimit Europian, kanë zhvilluar takim edhe me delegacionin teknik të Ministrisë se Financave ...

Komisioni Europian - Bruksel

BQK deklarohet pas takimeve në Bruksel për dinarin: U ngritën disa brenga për ndikimin e mundshëm te qytetarët serbë

Banka Qendrore e Kosovës ka dalë me një njoftim pas takimeve që kanë zhvilluar në Bruksel me emisarin e Bashkimit Europian, Mirosllav Lajçak dhe me përfaqësues ...

Komisioni Europian - Bruksel

Kosova dhe Serbia diskutojnë sot në Bruksel për dinarin

Rregullorja e Banksës Qendrore e cila e përcakton euron si valutë të vetme për kryerjen e pagesave me para të gatshme në Kosovë, pritet të jetë temë ...

Konfirmohet pjesëmarrja e Kosovës në takimin e thirrur në Bruksel për çështjen e dinarit

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ka konfirmuar për KALLXO.com që do të marrin pjesë në takimin që do mbahet më 27.02.2024 në Bruksel për çështjen e dinarit.

Çështja e dinarit, Kosova mes interesit dhe pasojave nga (mos)pjesëmarrja në takimin e Brukselit

Kosova dhe Serbia pritet të kenë një përballje në Bruksel më 27.02.2024 për çështjen e dinarit serb. Ndonëse kryenegociatori, Besnik Bislimi e ka refuzuar ftesën e BE-së, ...

BE sërish kërkon që çështja e dinarit të zgjidhet në dialog

Bashkimi Evropian ka përsëritur se dëshiron t’u ndihmojë Kosovës dhe Serbisë që të gjejnë një zgjidhje për çështjen e përdorimit të dinarit serb ...

Stano: Sjellja e Bislimit ndaj zyrtarëve të BE-së, e papranueshme

Sjellja e zëvendëskryeministrit të Kosovës, Besnik Bislimi, ndaj zyrtarëve të Bashkimit Evropian (BE), është e papranueshme, deklaroi të enjten zëdhënësi i bllokut, Peter ...