Postet nga: Drejtesia

Kurti: Krimet ndaj grave tregojnë dështimin e sistemit gjyqësor e prokurorial për të vendosur drejtësinë

Kryeministri Albin Kurti, gjatë mbledhjes së Qeverisë të mbajtur më 18.04.2024, ka thënë se krimet ndaj grave në Kosovë tregojnë dështimin e sistemit gjyqësor e prokurorial për ...

Fadil Muqolli, familjar i viktimave të masakrës së Poklekut të 17 prillit 1999. Foto: Denis Sllovinja/ KALLXO.com

'Ai gjak nuk po ka kë me pritë'

Muzeu nuk mjafton. Fadil Muqolli çdo ditë zgjohet me luftën brenda tij që të kërkojë drejtësinë për familjen që iu vra brenda një dhome nga forcat ...

Drejtësi në mungesë, krerët shtetërorë kërkojnë zbardhje të Masakrës së Reçakut

Me himnin e shtetësisë së Kosovës dhe atë kombëtar, mes dhjetëra familjarëve të të rënëve për liri, qytetarësh, krerëve institucionalë ...

Kurti për punën e Qeverisë më 2023: Kemi miratuar 564 vendime

Pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës, kryeministri Albin Kurti së bashku me ministren e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, kanë mbajtur një konferencë pë...

Haxhiu: Kushtetuesja i ka dhënë dritë të gjelbër vetingut për nivelet e larta të gjyqtarëve dhe prokurorëve

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu e ka mirëpritur vendimin e Gjykatës Kushtetuese për amandamentet të cilat e mundësojnë vetingun në drejtësi.

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për amandamentet që mundësojnë vetingun

Katër ditë pas deklaratës së ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu në lidhje me vetingun në drejtësi, Gjykata Kushtetuese ka marrë vendim për këtë çështje, ...

Vrasja e Liridona Murselit, vjen reagimi nga Rrjeti i Grave

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka reaguar pas arrestimit të të dyshuarve për vrasjen e Liridona Murselit. RRGK shpreh shqetësimin që edhe një rast i vrasjes ...

Kurti në 7-vjetorin e vdekjes së Deharit: Kosova nuk mund të jetë shtet i së drejtës pa u zbardhur rasti i Astrit Deharit e raste të tjera

Kryeministri i Kosovës dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka reaguar në 7-vjetorin e vdekjes së ish-aktivistit të LVV-së, Astrit Dehari.