Lufta në Ukrainë: Disa vende evropiane dhe SHBA e përjashtojnë opsionin e dërgimit të trupave tokësore në Ukrainë

Gjatë gjithë natës së martë (27.02.2024) dhe mëngjesit të së mërkurës (28.02.2024), Ukraina raportoi për sulme nga dronët rusë dhe raketat S-300. Forcat Ajrore të Ukrainës pretenduan se kishin përgjuar dhe rrëzuar me sukses të dhjetë dronët, por nuk kanë konfirmuar nëse raketat i kanë arritur objektivat e tyre të shënjestruara.

Disa vende evropiane dhe SHBA thanë se nuk po konsideronin dërgimin e trupave tokësore në Ukrainë pasi presidenti i Francës, Emmanuel Macron, refuzoi ta përjashtonte këtë. Kancelari gjerman, Olaf Scholz, shkoi aq larg sa tha se kishte një marrëveshje në konferencën e Parisit për Ukrainën të hënën “që nuk do të ketë trupa tokësore, nuk do të ketë ushtarë në tokën ukrainase” të dërguar nga shtetet evropiane ose shtetet e NATO-s.

Ndërkohë, forcat ukrainase e kanë rrëzuar një avion luftarak rus Su-34 në frontin lindor. Për më tepër, trupat ukrainase janë tërhequr nga fshatrat pranë qytetit lindor të Avdiika, i kapur së fundmi nga forcat ruse, ndërsa kanë kryer gjithashtu sulme ajrore në pozicionet ruse aty pranë.

Përleshje të ashpra janë raportuar rreth Avdiikës, me përleshje në lokacione të ndryshme. Trupat ukrainase përdorën mina dhe artileri kundër avancimit të armatës ruse në lindje të Semenivka ndërsa përballeshin me sulme në rajonin e Zaporizhzhia.

Në mes të konfliktit në vazhdim, Adm. Sir Tony Radakin, udhëheqësi i forcave të armatosura të Britanisë, tregoi se Ukraina mund të përballet me mungesë municioni dhe të mbetet në mbrojtje për disa muaj derisa të materializohet mbështetja e mëtejshme nga Perëndimi.

Në Shtetet e Bashkuara, Presidenti Joe Biden u takua me udhëheqësit e kongresit për të diskutuar projektligjin e ndihmës për Ukrainën. Biden theksoi nevojën urgjente për ndihmë, duke i nënvizuar pasojat e tmerrshme të mosveprimit.

Megjithatë, pati mosmarrëveshje në lidhje me projektligjin e ndihmës, me kryetarin republikan të Dhomës, Mike Johnson, duke u fokusuar në çështje të tjera si siguria kufitare. Pavarësisht kësaj, vendet evropiane dhe SHBA deklaruan se nuk po konsideronin dërgimin e trupave tokësore në Ukrainë, megjithëse diskutimet për forma të tjera mbështetjeje, përfshirë pastrimin e minave dhe ndihmën kibernetike, ishin në vazhdim.

Qeveria franceze shprehu gatishmërinë për të eksploruar opsione të ndryshme për të mbështetur Ukrainën, duke përfshirë një prani të mundshme në territorin ukrainas, ndërsa theksoi angazhimin për ta parandaluar një fitore ruse. Kremlini paralajmëroi se konflikti midis Rusisë dhe NATO-s do të përshkallëzohej nëse anëtarët evropianë të NATO-s ndërhynin në Ukrainë.

Ndërkohë, Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen u bëri thirrje vendeve të G7 që t’i ridrejtojnë fitimet nga asetet e ngrira ruse në Ukrainë, duke theksuar imperativin ekonomik dhe moral të një veprimi të tillë.

Në mënyrë tragjike, dy policë ukrainas u vranë dhe katër u plagosën nga granatimet ruse në rajonin verior të Sumy. 

Mediat e Koresë së Jugut kanë raportuar se Koreja e Veriut kishte dërguar municione në Rusi që nga korriku për ta mbështetur pushtimin e saj në Ukrainë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy po e viziton sot (28.02.2024) Shqipërinë përpara “Samitit Ukrainë-Evropa Juglindore” për sigurinë, në të cilin Shqipëria po e përsëritë solidaritetin e saj me Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus./The Guardian

Përgatiti: Nuhi Shala