Postet nga: Franca

Macron takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Presidenti francez Emmanuel Macron, do të takohet me kundërshtarët politikë të martën, pasi koalicioni i tij nuk ka arritur të fitojë shumicën në zgjedhjet parlamentare.

Macron kërkon të ruajë pushtetin pasi humbi shumicën në parlament

Presidenti francez Emmanuel Macron do të zhvillojë këtë javë bisedime me përfaqësuesit e partive kryesore politike të Francës për të gjetur një zgjidhje politike pasi ...

Macron humb shumicën absolute në Parlament, thonë sondazhet fillestare

Presidenti francez Emmanuel Macron po shkon drejt humbjes së shumicës absolute në Asamblenë Kombëtare dhe kontrollit të axhendës së tij të reformave, pasi sondazhet e para nga ...

Rriten gjasat për liberalizimin e vizave, por s’ka garanci

Disa burime diplomatike të Bashkimit Evropian thonë se “Franca ka dhënë sinjale”, se pas zgjedhjeve parlamentare në këtë vend, që do të mbahen më 19 qershor, “mund të mos ...

Gjermania do të vendosë disa kontrolle kufitare gjatë samitit të G7

Gjermania do të vendosë përkohësisht disa kontrolle kufitare derisa në këtë shtet do të mbahet samiti i Grupit të Shtatë (G7). Takimi i G7 do të zhvillohet ...

'Ju po poshtëroni Francën!' - Ministri i Jashtëm ukrainas i përgjigjet Macronit pas deklarimit se Rusia 'NUK duhet të poshtërohet'

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, iu kundërpërgjigj Emmanuel Macronit gjatë fundjavës pasi Presidenti francez tha se ishte e rëndësishme të mos ...

Macron: Kam pasur një bisedë me Mbappe para se ai të vendoste për të ardhmen e tij

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka pranuar se ka biseduar me sulmuesin francez Kylian Mbappe para se futbollisti të vendoste për të ardhmen e tij.

Macron: Rusia nuk duhet të poshtërohet pavarësisht gabimit 'historik' të Putinit

Presidenti francez, Emmanuel Macron tha se është jetike që Rusia të mos poshtërohet në mënyrë që kur të ndalen luftimet në Ukrainë të mund të gjendet një zgjidhje ...