WARSAW, POLAND - MARCH 28: Robert Lewandowski and Kamil Glik of Poland celebrates during the FIFA World Cup 2022 Qatar qualifying match between Poland and Andorra on March 28, 2021 in Warsaw, Poland. (Photo by Rafal Oleksiewicz/PressFocus/MB Media/Getty Images)

Kriza në Ukrainë: Polonia do të bojkotojë play-offin e Kupës së Botës kundër Rusisë

Polonia do të bojkotojë play-offin e Kupës së Botës kundër Rusisë për shkak të pushtimit të Ukrainës, me kapitenin Robert Lewandowski duke thënë se “nuk mund të pretendojmë se asgjë nuk po ndodh”.

Presidenti i shoqatës polake të futbollit Cezary Kulesza ka thënë se skuadra “nuk ka ndërmend” të luajë ndeshjen.

Rusia do të presë Poloninë në Moskë më 24 mars, ndërsa Ukraina do të udhëtojë në Skoci në të njëjtën ditë.

“Vendimi i duhur”, shkroi në Twitter Lewandowski.

Të enjten, FIFA tha se do të monitorojë situatën pasi Polonia, Suedia dhe Republika Çeke thanë në një deklaratë të përbashkët se ndeshjet e play-off nuk duhet të luhen në Rusi.

“Nuk ka më fjalë, koha për të vepruar”, shkroi Kulesza të shtunën në Twitter.

Si i është përgjigjur ndryshe sporti pushtimit rus të Ukrainës?

Shumë organe drejtuese sportive, klube dhe lojtarë kanë reaguar ndaj pushtimit rus të Ukrainës duke anuluar ose shtyrë ngjarjet që do të mbaheshin në rajon.

Finalja e Ligës së Kampionëve të vitit 2022 do të luhet në Paris pasi UEFA – organi drejtues i futbollit evropian – e zhvendosi ndeshjen nga Shën Petersburg.

UEFA gjithashtu urdhëroi klubet dhe ekipet kombëtare ruse dhe ukrainase që të luajnë ndeshjet e tyre në shtëpi larg rajonit “deri në një njoftim tjetër”.

UEFA po kërkon t’i japë fund marrëveshjes së saj të madhe të sponsorizimit prej 30 milion poundësh në vit me gjigantin shtetëror rus të gazit Gazprom

Çmimi i madh i Rusisë në Formula 1, që do të zhvillohet në Soçi në shtator, është anuluar.

Federatat ndërkombëtare të sporteve u nxitën të zhvendosin ose anulojnë ngjarjet e planifikuara aktualisht në Rusi ose Bjellorusi nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar.

Federata Ndërkombëtare e Basketbollit (FIBA) ka shtyrë ndeshjet kualifikuese të Kupës së Botës 2023 që përfshijnë Holandën kundër Rusisë më 27 shkurt dhe Britaninë e Madhe kundër Bjellorusisë më 28 shkurt.

Manchester United ka ndërprerë marrëveshjen e sponsorizimit me kompaninë ajrore kombëtare ruse Aeroflot.

Të enjten, klubet e futbollit, lojtarët dhe tifozët treguan mbështetjen e tyre për Ukrainën me bluza dhe pankarta kundër luftës./BBC