Postet nga: rusi

FSB-ja pretendon se forcat speciale britanike po operojnë në Ukrainë

Shërbimi Federal rus i Sigurisë (FSB) pretendoi se Shërbimi Special i Anijeve të Britanisë po operon në Ukrainë dhe po ndihmon forcat ukrainase që të kryejnë operacione në ...

Kremlini paralajmëron më të keqen pas përkeqësimit të vërshimeve në Rusi

Kremlini ka paralajmëruar për rritje të mëtejme të niveleve të ujit në disa rajone të shtetit, teksa dhjetëra mijëra rusë – dhe banorë të Kazakistanit fqinj – ...

Ambasadorja amerikane në NATO përmend përpjekjet e Rusisë për destabilizim të Ballkanit

Ambasadorja amerikane në selinë e NATO-s në Bruksel, Julianne Smith, ka thënë të martën se Rusia është duke tentuar të destabilizojë rajonin e Ballkanit Perëndimor me metoda ...

Rrëzohet një avion luftarak rus afër Krimesë, thotë një zyrtar rus

Një avion luftarak rus, Su-35, është rrëzuar të enjten në afërsi të qytetit e uzurpuar Sevastopol, tha guvernatori i emëruar nga Rusia në gadishullin ukrainas, Mikhail Razvozhayev.

Pse Putini po tenton ta fajësojë Kievin dhe Perëndimin për sulmin në Moskë?

Në deklarimin e parë pas sulmit në sallën e koncerteve në periferi të Moskës më 22 mars, mbi 18 orë pasi sulmues të armatosur vranë të paktën 140 persona në ...

Gazetarët notojnë për të shënuar njëvjetorin e burgosjes së Evan Gershkovichit

Gazetarët kanë notuar të shtunën në 10 plazhe Brighton nëpër botë, për të shënuar njëvjetorin e burgosjes së gazetarit amerikan Evan Gershkovich në Rusi.

Sulmet e mëdha brenda Rusisë ndër vite

Një nga sulmet më vdekjeprurëse në 25 vjetët e fundit në Rusi ndodhi më 22 mars, kur persona të armatosur sulmuan një sallë koncertesh pranë Moskës, duke vrarë së ...

Fotografi brenda sallës së koncerteve në Moskë, zjarrfikësit vazhdojnë punën Brenda në rrënoja

Numri i të vdekurve nga sulmi i mbrëmshëm në Bashkinë Crocus tani është rritur në 115, ka njoftuar Komiteti Hetues Rus përmes rrjetit Telegram.