Postet nga: rusi

Rusia e ndihmon SHBA-në në luftën kundër coronavirusit

Rusia tha se ka dërguar në Shtetet e Bashkuara një aeroplan ushtarak me pajisje mjekësore, për t’i ndihmuar ato në luftën kundër coronavirusit.

Rusia mbyll kufijtë për të luftuar COVID-19

Në përpjekje për të frenuar përhapjen e coronavirusit, Rusia, nga sot, ka mbyllur kufijtë, ndërsa kryeqyteti Moska i ka urdhëruar 12 milionë banorët e tij ...

Coronavirusi, Rusia mbyll nesër të gjithë kufijtë

Rusia do të mbyllë nga nesër kufijtë e saj në përpjekje për të penguar përhapjen e coronavirusit, thotë një dekret qeveritar, raporton Reuters.

Tërmet me magnitudë 7.6 në Rusi, jepet alarmi për cunami në 3 shtete

Një tërmet i fuqishëm ka rënë në lindje të ishujve Kuril. Ishujt janë në lindje të Rusisë. Tërmeti ishte me magnitudë 7.6 të shkallës rihter.

Putin dhe Erdogan bisedojnë për situatën në Siri

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe homologu i tij turk, Recep Tayyip Erdogan kanë biseduar pasi 33 ushtarë turq u vranë në sulmet ajrore të Qeverisë siriane, që mbështetet nga Moska.

Rama në Moskë takon Lavrovin: Është mirë që të gjithë ta njohin Kosovën

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, nga Moska deklaroi se nuk ka arsye që të mos njihet Kosova si shtet i pavarur.

Koronavirusi - mjeti i ri rus për përhapjen e lajmeve të rreme?!

Zyrtarët amerikanë paralajmëruan se Rusia, përmes rrjeteve sociale, po përhap dezinformata për Shtetet e Bashkuara, duke pretenduar se koronavirusi i ri vjen nga ShBA-ja, si ...

Serbia pranon sistemin rus të mbrojtjes ajrore "Pancir S1"

Gjatë fundjavës, Serbia ka pranuar një dërgesë të sistemeve të mbrojtjes ajrore ruse “Pancir S1”, megjithë paralajmërimet për sanksione të mundshme nga ana e SHBA-së kundë...