Postet nga: Ukrainë

SHBA-ja me paketë të re të ndihmës ushtarake për Ukrainën

Shtetet e Bashkuara më 24 maj njoftuan për një paketë të re të ndihmës ushtarake për Ukrainën në të cilën përfshihen municione, raketa, mina dhe ...

Departamenti amerikan i Shtetit publikon foto të Sekretarit Antony Blinken duke ecur në rrugë në kryeqytetin e Ukrainës

Departamenti amerikan i Shtetit ka publikuar një fotografi të Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken, duke ecur në rrugë në kryeqytetin ukrainas, Kiev.

Sulmet ruse shkatërrojnë shtëpi dhe plagosin dy civilë në Harkiv

Ukraina i shkatërroi të gjithë 10 dronët me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës, por dy njerëz u plagosën dhe disa shtëpi banimi ...

Ukraina thotë se e parandaloi një komplot rus për ta vrarë Zelenskyn

Hetuesit e kundërinteligjencës ukrainase e kanë shpartalluar një komplot rus për ta vrarë presidentin, Volodymyr Zelensky, si dhe figura të tjera ushtarake dhe politike, tha të martë...

Gjashtë të plagosur nga sulmet ruse me dronë në Ukrainë

Të paktën gjashtë persona janë plagosur si rezultat i sulmeve me dronë që Rusia kreu gjatë natës në rajonin verilindor ukrainas të Harkivit dhe atë qendror të Dnipropetrovskit, ...

Rusia thotë se ka rrëzuar raketa amerikane ATACMS në Krime

Ministria ruse e Mbrojtjes tha më 4 maj se forcat e mbrojtjes ajrore kanë rrëzuar katër raketa me rreze të gjatë veprimi, të prodhimit amerikan, mbi Gadishullin e Krimesë.

Gjermania arreston një rus që dyshohet se vrau dy ushtarë ukrainas

Prokurorët gjermanë thanë se nuk e përjashtojnë mundësinë që vrasja e dy ushtarëve ukrainas gjatë fundjavës mund të ketë pasur motive politike, teksa theksuan se ...

Stoltenberg zhvillon vizitë të paparalajmëruar në Kiev

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka zhvilluar një vizitë të paparalajmëruar në Kiev më 29 prill.