????????????????????????????????????

Sot shënohet 143 vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Sot, 143 vjet më parë në Prizren është mbajtur Lidhja Shqiptare e Prizrenit. Për ta shënuar këtë ditë, në qytetin historik shqiptar, do të organizohen një sërë aktivitetesh.

Ceremonia për shënimin e kësaj ditë nis në ora 11:00 në Prizren.

Në ceremoni zyrtare do të marrin pjesë kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe personalitete tjera të institucioneve qendrore të jetës politike e kulturore të vendit.

Pas ceremonisë zyrtare do të ketë vizita në Kompleksin e Lidhjes, do bëhet hapja e ekspozitës me veshje tradicionale, etj.

Për shënimin e 143 vjetorit të LSHP-së dhe Ditës së Çlirimit të Prizrenit, komuna ka paraparë që gjatë tri ditëve, më 10, 11 dhe 12 qershor një sërë aktivitetesh.

Agjenda për shënimin e 143 vjetorit të LSHP-së dhe 22 vjetorin e çlirimit të Prizrenit: