// E premte ORA 21:20

0

21 Maj 2018

Rrëfimi për bombat me telekomandë

Drejtësia në Kosovë

Të premten, emisioni “Drejtësia në Kosovë” solli rrëfimin ekskluziv të Artan Avdullahut, njeriut që pretendon se ishte ekspert i vënies së bombave me telekomandë.

Në rrëfimin e tij, Avdullahu ndan momentet kur mori detyra për të vendosur bomba te një biznesmen në lagjen “Dardania” të Prishtinës.

Ai rrëfen për metodën të cilën ai e përdori për të komanduar bombën e po ashtu për trajnimet të cilat i kishte ndjekur në Tiranë.

Ish-pjesëtari i tri luftërave ka treguar se ishte angazhuar për të frikësuar njërin prej ortakëve që ishte përfshirë në blerjen e 91 hektarëve tokë në Milloshevë.

Intervista transmetohet në kuadër të një hulumtimi të emisionit “Drejtësia në Kosovë”, i cili në dy episode sjell të dhëna për privatizimin e ndërmarrjes me 91 hektarë.

Hulumtimi zbardh po ashtu lidhjet në mes njerëzve të politikës me blerjen e kësaj toke dhe përfshirjen e ish-shoferit të presidentit Hashim Thaçi në transaksionet dhe pazaret për të blerë këtë pronë.

NDËRLIDHUR

vladimir putin
 

Putin i nënshkruan ligjet kundërthënëse për internetin

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, nënshkroi legjislacionin që u mundëson autoriteteve ruse të bllokojnë faqet e internetit dhe të miratojnë dënime për “lajme të rreme” dhe materiale që i konsiderojnë fyese për shtetin apo publikun. Dy ligjet, që, sipas kritikëve, janë përpjekje e Kremlinit për të rritur kontrollin në internet dhe për të heshtur kundërshtarët, […]

Punesime
 

Gruaja e Sabit Gecit punësohet në kompaninë publike

Gruaja e ish komandantit të UCK-së, Sabit Geci është punësuar në kompaninë “Pastrimi” në pozitën e analistes. Në listën prej rreth 60 të punësuarve në 3 muajt e fundit në këtë kompani, figuron dhe emri i Sanije Gecit, që është bashkëshortja e Sabit Gecit. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com, kryeshefi i kësaj kompanie, Burim […]

TË FUNDIT

Punësimet
 

Aktorja Shota Baraliu punësohet në kompaninë publike

Aktorja Shota Baraliu është njëra nga rreth 60 të punësuarit në 3 muajt e fundit në kompaninë regjionale të mbeturinave “Pastrimi”. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com kryeshefi i kësaj ndërmarrjeje, Burim Kelmendi. “Po, është e vërtetë, është e punësuar me kontratë mbi vepër”, tha kryeshefi Burim Kelmendi kur u pyet nëse është e punësuar […]

Punesimet familjare
 

Edhe djali i dytë i Muharrem Nitajt punësohet në ndërmarrje publike

Edhe djali i dytë i deputetit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitajt është rehatuar në një ndërmarrje publike. Gazeta Jeta në Kosovë ka arritur të konfirmojë që djali i deputetit Nitaj, Egzon Nitaj, është punësuar në Kompaninë rajonale ‘Pastrimi’. Kryeshefi i kësaj ndërmarrje, Burim Kelmendi në një prononcim të shkurtë përmes telefonit e […]

Punësimi
 

Gruaja e deputetit të AAK-së punësohet në ndërmarrje publike

Gruaja e deputetit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Shkumbin Demaliaj është punësuar si koordinatore juridike në kompaninë regjionale të mbeturinave “Pastrimi”. Hateme Demaliaj është punësuar në pozitën e koordinatores juridike në këtë kompani në dhjetor të vitit të kaluar. Kontrata është nënshkruar më 14 dhjetor të vitit të kaluar dhe përfundon me 10 pril […]

Krimet e Luftës
 

Vazhdon misteri për vitet që Radovan Karaxhiqi kaloi në arrati

Ndërsa vendimi përfundimtar për Radovan Karaxhiçin do të merret javën që vjen, shumë nga 12 vitet që ai kaloi duke shmangur arrestimin mbeten të mbushura me mistere që autoritetet serbe dhe boshnjake ngurrojnë t’i hetojnë dhe personat që e ndihmuan atë mbeten pa u gjykuar.   Në një pasdite jave në kryeqytetin serb Beograd, një […]

Ligji për Dialogun
 

Fati i Ligjit për Dialogun në ‘duar’ të Kushtetueses

Dy partitë opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje, e mbajtën fjalën, kur u deklaruan se Ligji për Dialogun, do të përfundojë në Gjykatën Kushtetuese. Përfaqësuesit e ekipit negociaotor kanë vlerësuar se dërgimi i Ligjit është hap opozitar, ndërsa sipas analistëve ky veprim është legjitim. Njëri nga anëtarët e Ekipit Negociator për dialogun në […]

meritokracia
 

 ‘Shifti  britanik’, skandali me konkursin për drejtor të ATK-së

Ilir Murtezaj ishte ndër kandidatët më pak të poentuar nga dy përfaqësuesit e BDO-së, kompanisë së angazhuar nga Ambasada Britanike për t’i ofruar asistencë institucioneve në rekrutim. Nga 12 kandidatë të intervistuar që ishin në garë për t’u bërë drejtor të Administratës Tatimore të Kosovës, vetëm një kandidat kishte më pak pikë se Murtezaj në […]

Tash

NA NDIQNI

Misioni i pamundur i njeriut me superpërvojë për të gjetur punë në Kosovë

by Dorentina Kastrati
NA NDIQNI

Send this to a friend