COVID-19 në Evropë: Franca me rekord të ri prej 180,000 rastesh të reja - Finlanda i mbyll kufijtë e saj

Evropa po dëshmon edhe një herë një rritje të rasteve të COVID-19. Në disa pjesë, rritja është komplikuar nga shfaqja e variantit të ri Omicron, i zbuluar për herë të parë në Afrikën e Jugut.

Disa vende kanë ndërmarrë hapa që i kanë si target të pavaksinuarit, ndërkohë që programe të shumta po zhvillohen gjithashtu në disa vende për t’i vaksinuar fëmijët e vegjël, shkruan Euronews.

Franca

Një rekord i ri u arrit të martën (28 dhjetor) me 179,807 infeksione të reja të raportuara gjatë 24 orëve të mëparshme – pragu prej 100,000 rastesh ditor ishte tejkaluar vetëm për herë të parë më 25 dhjetor.

Ky rekord u bë një ditë pasi kryeministri Jean Castex njoftoi se periudha midis vaksinave është reduktuar në tre muaj për vaksinën përforcuese.

Kafenetë dhe baret lejohen t’u shërbejnë klientëve të cilët ulen vetëm për tri javë duke filluar nga 3 janari.

Qeveria ka miratuar gjithashtu vaksinat për COVID-19 për fëmijët nga pesë deri në 11 vjeç.

Nga 15 janari, të gjithë të rriturit do të kenë nevojë për një vaksinë përforcuese të paktën shtatë muaj pasi të jenë vaksinuar plotësisht, në mënyrë që të mbajnë kartën e tyre shëndetësore. Nga mesi i dhjetorit, personat mbi 65 vjeç do t’ju duhet një dozë përforcuese për t’ua zgjatur lejen e tyre shëndetësore.

Dhe nga 30 janari, të gjithë kujdestarët dhe zjarrfikësit në Francë do të duhet të marrin një dozë të tretë.

Itali

Italia i përforcoi më tej kufizimet e saj të enjten (23 dhjetor), duke i ndaluar të pavaksinuarit nga hapësirat publike dhe duke zbatuar bartjen e maskave edhe në ambient të jashtëm.

Festimet në ambient të hapur të Vitit të Ri janë ndaluar dhe klubet e natës do të jenë të mbyllura deri më 31 janar.

Një rekord ditor prej afro 44,600 rastesh të reja u arrit në 24 orët e fundit të enjten, si dhe 168 vdekje.

Italia tashmë kërkon që qytetarët e pavaksinuar të BE-së të karantinohen për pesë ditë nëse hyjnë në këtë vend, ndërsa vizitorët e vaksinuar nga vendet e BE-së duhet të marrin një test negativ brenda 24 orëve nga arritja.

Qeveria italiane më 6 dhjetor vendosi rregulla të reja për ata që nuk vaksinohen me dhënien e një “super” leje shëndetësore.

Vetëm njerëzit me dëshmi të vaksinimit ose që janë shëruar nga COVID-19 mund të hanë në restorante të brendshme, të shkojnë në kinema ose të marrin pjesë në ngjarje sportive. Tani ajo ka zgjatur mandatin e vaksinës për personelin e shkollës, zbatimin e ligjit, ushtrinë dhe këdo që punon në një mjedis të kujdesit shëndetësor.

Mbretëria e Bashkuar

Xhiroja e 20-të e Premier League u reduktua në shtatë ndeshje kur ndeshja midis Everton dhe Newcastle u shty të martën për shkak të një grumbulli të rasteve të COVID-19 dhe lëndimeve në skuadrën e Newcastle.

Ndeshjet Arsenal-Wolves dhe Leeds-Aston Villa, që do të luheshin të martën, më parë ishin anuluar.

Qeveria britanike deri më tani ka rezistuar ndaj vendosjes së kufizimeve të reja përpara festave, edhe pse vazhdon të luftojë një rritje të madhe të rasteve me COVID-19, e nxitur nga varianti më i transmetueshëm Omicron.

Të hënën (27 dhjetor), sekretari i shëndetësisë Sajid Javid tha se nuk do të ketë kufizime të mëtejshme në Angli në vitin 2021. Javid u kërkoi njerëzve të “qëndrojnë të kujdesshëm” dhe të përmbahen nga festimet publike të Vitit të Ri.

Kryebashkiaku i Londrës Sadiq Khan njoftoi të hënën se festimet tradicionale të Vitit të Ri në kryeqytetin e Britanisë u anuluan.

Gjatë fundjavës Khan deklaroi një “incident të madh” pas një “rritjeje të madhe” të rasteve të Omicron në qytet. Incidenti i madh vepron si një paralajmërim se spitalet dhe shërbimet e urgjencës nuk janë në gjendje të përgjigjen siç do të bënin zakonisht për shkak të rrethanave lehtësuese.

Gjermania

Gjermania do t’i kufizojë tubimet private në dhjetë persona dhe do t’i mbyllë klubet e natës përpara vitit të ri pasi ky vend përballet me një “valë të pestë masive” të COVID-19 si pasojë e variantit Omicron.

Ngjarjet e mëdha si ndeshjet e futbollit do të zhvillohen pa audiencë si pjesë e kufizimeve të reja që kanë hyrë në fuqi më 28 dhjetor.

Kufizimet tashmë të vendosura synojnë kryesisht të pavaksinuarit, me prova të vaksinimit ose rikuperimit që kërkohet për të hyrë në dyqanet me pak rëndësi, ndër të tjera. Që nga e diela, turistët nga Mbretëra e Bashkuar janë të ndaluar të hyjnë në Gjermani.

Qendra kombëtare e kontrollit të sëmundjeve të Gjermanisë, Instituti Robert Koch, e ka shtuarMbretërinë e Bashkuar në listën e saj të “zonave të varianteve të virusit”. Kjo do të thotë se kushdo që udhëton nga Britania e Madhe në Gjermani duhet të paraqesë një test negativ PCR jo më të vjetër se 48 orë dhe të hyjë në një karantinë të detyrueshme për 14 ditë, pavarësisht nga statusi i tyre i vaksinimit.

Gjermania i konsideron gjithashtu Francën dhe Danimarkën “zona me rrezik të lartë”, që do të thotë se ata që nuk janë vaksinuar ose shëruar nga virusi duhet të karantinohen për dhjetë ditë pasi të hyjnë në vend. Dhjetëra vende, duke përfshirë pothuajse të gjithë fqinjët e drejtpërdrejtë të Gjermanisë, i janë shtuar tani kësaj kategorie.

Parlamenti i Gjermanisë ka votuar me shumicë dërrmuese në favor të një detyrimi për vaksinim për punonjësit e spitaleve dhe kujdesit, ndërkohë që ky vend përpiqet ta frenojë një valë infeksionesh koronavirus.

Finlanda

Finlanda ka marrë vendim për ta rivendosë kontrollin e brendshëm kufitar në kufijtë e saj duke filluar nga e marta më 28 dhjetor, tha ministria e punëve të jashtme të vendit në një deklaratë në faqen e tyre të internetit.

Vendimi – i pari i këtij lloji në Evropë – do të qëndrojë në fuqi deri më 16 janar 2022.

Ky vendim prek gjithashtu të gjitha shtetet e Shengenit, dhe udhëtarëve potencialë u kërkohet t’i kontrollojnë kërkesat e hyrjes përpara udhëtimit të tyre.

Suedia

Suedia njoftoi për masa të reja të martën (21 dhjetor) duke përfshirë përdorimin e zgjeruar të lejeve të vaksinës.

Nga 23 dhjetori, njerëzve u kërkohet të punojnë nga shtëpia, ngjarjet publike me nga 20 deri në 500 pjesëmarrës do të duhet ta kenë të zvogëluar numrin e audiencës dhe ngjarjet me një audiencë më të madhe do të duhet të kërkojnë dëshmi të vaksinimeve.

Për më tepër, masat për të shmangur grumbullimin në qendrat tregtare dhe baret dhe restorantet lejohen vetëm të ofrojnë shërbime me klientët të ulur të paktën një metër larg njëri-tjetrit.

Gati 1.5 milionë suedezë nuk janë ende të vaksinuar.

Zvicra

Zvicra po kufizon jetën publike për ata që janë të pavaksinuar.

Vetëm personat që janë vaksinuar ose shëruar nga COVID-19 do të mund të kenë qasje në restorante, ambiente kulturore ose ngjarje të tjera të brendshme. Mbledhjet private familjare janë të kufizuara në dhjetë persona.

Votuesit zviceranë miratuan me një diferencë të qartë të ashtuquajturin ‘ligji COVID-19’ në një referendum të 28 nëntorit.

Legjislacioni, i cili tashmë është në fuqi, përfshin një paketë të rimëkëmbjes nga pandemia dhe aplikimin e një certifikate të diskutueshme COVID.

Austria

Austria e ka larguar bllokadës e saj të dielën (12 dhjetor) për njerëzit me një leje “2G”, që do të thotë se ata ishin vaksinuar kundër COVID-19 ose së fundmi u shëruan nga sëmundja.

Personat pa certifikatë lejohen të dalin nga shtëpitë e tyre vetëm për të shkuar në punë ose për qëllime të tjera esenciale.

Ekziston një orë policore në orën 23:00 për restorantet dhe kërkohet një maskë FFP2 në transportin publik dhe në hapësirat e brendshme.

Dhjetëra mijëra njerëz dolën në rrugë në Vjenë gjatë fundjavës për të protestuar kundër vaksinimit të detyrueshëm dhe masave të tjera të virusit.

Qeveria, e frustruar nga vaksinimi relativisht i ulët në vend, planifikon t’i bëjë të detyrueshme vaksinat kundër COVID për të gjithë të rriturit, duke hyrë në fuqi nga muaji shkurt.