Postet nga: COVID

Me Covid nëpër këmbë, parqet vlojnë nga qytetarët

Fundjava dhe moti i mirë i nxori shkupjanët jashtë. Në parkingun e Vodnos asnjë vend i lirë. Në hapësirën e gjelbër secili në mënyrën ...

Covid 19 në 24 orë, 360 raste të reja dhe 6 viktima, në spitale 227 pacientë

360 raste të reja dhe 6 humbje jete janë regjistruar në 24 orët e fundit nga koronavirusi. Në total janë kryer 3342 testime.

Italia kalon në zonë portokalli

Italia bëhet portokalli, me vetëm katër rajone në zonë të kuqe dhe po sheh shenjat e një rihapjeje të mundshme. “Mbylljet dhe zonat e kuqe po sjellin ...

Trajtimi i mbeturinave nga procesi i vaksinimit

Infektologë dhe përfaqësues të organizatave joqeveritare që merren me mbrojtjen e mjedisit, shprehin shqetësimet e tyre rreth menaxhimit dhe trajtimit të mbeturinave nga procesi i vaksinimit kundë...

FMN: COVID -19 Po thellon hendekun mes të varfërve dhe të pasurve

Përmirësimi i ekonomisë botërore pas vitit të koronës po ndodh më shpejt se sa pritej, thotë paraprakisht FMN. Rritja ekonomike në vitin 2021 mund të arrijë 6,0 pë...

Numër i lartë i rasteve me Covid-19 në Prishtinë

Në Komunën e Prishtinës vazhdojnë të jenë aktive rreth 3 mijë e 400 raste me COVID-19, ndërsa brenda ditës në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen ...

Vaksinat po "zbehin lidhjen" mes infektimeve me koronavirus dhe vdekjeve

Të dhëna të fuqishme tregojnë se programi i vaksinimit në Mbretëri të Bashkuar është duke zbehur lidhjen në mes rasteve të infektimit me koronavirus dhe vdekjeve, kanë thë...

89 vjeçari merr vaksinën antiCovid

Në Qendrën e Vaksinimit në sallën “1 Tetori” në Prishtinë sot ka nisur vaksinimi i personave mbi moshën 85 vjeç. Personi i parë që e mori vaksinën antiCOVID-19 ...