Postet nga: Evropa

Lufta në Gaza, shtohet presioni ndaj kryeministrit izraelit Netanyahu

Ndërsa prej luftimeve në Rripin e Gazës po rritet numri i viktimave si nga pala izraelite dhe ajo palestineze, po shtohet edhe presioni i brendshëm dhe i ...

SHBA-ja dhe BE-ja i premtojnë fonde Armenisë

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian janë zotuar se do t’i japin qindra miliona dollarë Armenisë, teksa Jerevani po shikon kah Perëndimi pas prishjes së raporteve me aleaten ...

Polonia paralajmëron se Evropa ka hyrë në “epokën e paraluftës”

Kryeministri i Polonisë, Donald Tusk, ka paralajmëruar për kërcënimin “real” të një konflikti në Evropë, duke thënë se për herë të parë që nga ...

Revista Time: Brenda Programit të Shtëpisë së Bardhë për t’i shpërndarë informacionet sekrete të Amerikës

Në pasditen e 27 shtatorit (2023), një ekspert për Ballkanin në Shtëpinë e Bardhë mori një telefonatë shqetësuese nga një agjenci e inteligjencës së SHBA-së në të cilë...

Duke kërcënuar me largim të SHBA-së nga NATO, Donald Trump i ka bërë një nder të madh Evropës

Dinamika në ndryshim e marrëdhënieve transatlantike, veçanërisht në lidhje me autonominë e mbrojtjes evropiane përballë angazhimit të lëkundur të perceptuar nga Shtetet e Bashkuara, ...

Opinion i The Guardian: Trump 2.0 do të nënkuptonte kaos dhe kërcënim për Evropën

Ndërkohë që Donald Trump po fiton momentum drejt sigurimit të nominimit republikan për garën e ardhshme presidenciale, ka një shqetësim në rritje midis aleatëve evropianë ...

Moti i ashpër shkakton kaos në Europën veriore

Zyrtarët në disa shtete europiane i kanë këshilluar njerëzit të qëndrojnë në shtëpi të mërkurën pasi moti i ligë shkaktoi kaos në rrugë ...

Stuhia Ciaran: Paralajmërime për mot të përkeqësuar në Europën veriperëndimore

Stuhia Ciaran tashmë ka shkaktuar një vdekje, ka ndërprerë energjinë elektrike në Francën veriperëndimore dhe ka shkaktuar disa anulime fluturimesh. Përmbytje mund të ndodhin edhe në ...