Goodfoods, BBC

Receta të shëndetshme për dimër

Proshuto, Lakër jeshile dhe Gjalpë me fasule

 • Përbërësit
 • Proshuto 80 g paketë, e grirë në copa
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 llambë kopër, e prerë në feta
 • 2 thelpinj hudhre, te shtypura
 • 1 lugë speca djegës
 • 4 degë trumzë
 • 150 ml verë të bardhë ose lëng pule
 • 2 x 400 g kanaçe fasule gjalpë
 • 400 g kanaçe domate qershi
 • 200 g lakër jeshile të prerë në feta.

Metodat e gatimit

HAPI 1: Skuqni proshutën në një tenxhere të thatë në zjarr të fortë derisa të bëhet e freskët, më pas hiqeni gjysmën me një lugë të prerë dhe lëreni mënjanë. Ulni zjarrin në minimum, derdhni vajin dhe hidhni kopër me pak kripë. Gatuani për 5 minuta derisa të zbuten, më pas hidhni hudhrat, specat djegës dhe trumzën dhe gatuajeni edhe për 2 minuta të tjera, më pas derdhni verën ose lëngun dhe lëreni të ziejë.

 • HAPI 2: Hidhni të dyja kanaçet me kokrrat e gjalpit në zierje, së bashku me lëngun e tyre, më pas shtoni domatet, aromatizoni mirë dhe lëreni gjithçka të ziejë. Gatuani, pa u trazuar, për 5 minuta, më pas përzieni me lakër jeshile. Pasi të thahet, hidheni zierjen në enë, duke hequr degët e trumzës dhe duke e mbushur secilën pjesë me proshutën e mbetur.
 • https://www.bbcgoodfood.com/recipes/prosciutto-kale-butter-bean-stew