Postet nga: këshilla

Një studim i ri ekspozon efektin e ëmbëltuesve artificialë

Polemika rreth sigurisë së zëvendësuesve të sheqerit ka vazhduar për dekada. Që kur pijet dietike u shfaqën në dyqane në vitet 1950, kanë qarkulluar thashetheme se ëmbë...

Pse nuk duhet të bëni kurrë dush gjatë një stuhie

Dushi dhe larja në vaskë janë zakonisht përvoja të këndshme me një efekt relaksues, por gjatë një stuhie ato lehtë mund të kthehen në diçka krejtësisht ...

Një gram më pak kripë në ditë shmang rrezikun e sulmit në zemër

Konsumimi i tepërt i kripës dihet se e rrit presionin e gjakut, i cili nga ana tjetër mund të çojë në probleme të shëndetit kardiovaskular. Një ...

Temperaturat e larta në Kosovë, mjekja tregon si të veproni nëse goditeni nga të nxehtit

Në ditët e nxehta të verës mjekët vazhdimisht bëjnë thirrje për mos ekspozim të gjatë në rrezet e diellit. Thirrja iu drejtohet kryesisht qytetarëve ...

Nëntë fakte të mahnitshme për një gjumë të rehatshëm

Doktor Matthew Walker është profesor i neuroshkencës dhe psikologjisë, i specializuar për gjumë. Në thelb, ai është mjek që ka të bëjë me gjumin dhe, përmes ...

Paralajmërim për "mbidozë" të vitaminës D pas muajsh me të vjella dhe hospitalizim të një individi

Një burrë që ka konsumuar suplemente të vitaminës D shumë më tepër se kërkesat ditore, ka pësuar pasoja të rënda shëndetësore për ...

Hipertensioni – vrasësi që në heshtje po ua merr jetën kosovarëve

Të paktën një në katër të rritur dhe më shumë se gjysma e atyre mbi moshën 60-vjeçare në Kosovë vuajnë nga hipertensioni, apo presioni i lartë ...

Stresi social e plakë para kohe sistemin tonë imunitar

Stresi social, të tillë si diskriminimi dhe problemet familjare, së bashku me problemet e punës dhe parave, mund të kontribuojnë në plakjen e parakohshme të sistemit imunitar, zbuloi një ...