Postet nga: dieta

A është e dëmshme të hash darkë para se të shkosh në shtrat?

Nuk ka një përgjigje të qartë për këtë pyetje pasi varet nga çdo person dhe ritmet e tij biologjike.

Shtatë vaktet me proteina që duhet konsumuar çdo ditë

Proteinat janë tejet me rëndësi për rikuperimin e qelizave dhe indeve, dhe ato gjithashtu ndihmojnë në stabilizimin e sheqerit në gjak dhe për ta kënaqur ...

Cila është buka më e shëndetshme për të ngrënë?

Një nga ushqimet që shumë njerëz urrejnë të duan është buka.

Studimi: Dieta popullore që mund ta dyfishojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Një dietë me pak karbohidrate dhe me shumë yndyrë mund të lidhet me nivele më të larta të kolesterolit "të keq" dhe ta dyfishojë rrezikun e ngjarjeve kardiovaskulare, të tilla ...

Cila është buka më e shëndetshme për t`u ngrënë?

Sipas një studimi të vitit 2017, do ishte  ide e mirë të merren dy deri në tre racione ditore me drithëra, të cilat mund të gjenden në bukë, pasi ato ...

A mund të ndikojnë ushtrimet në oreksin tonë?

Një studim i ri i botuar në “Medicine & Science in Sports & Exercise” adresoi pyetjen e vjetër: A na shtyn stërvitja të hamë më shumë apo në ...

Kafeja mund të ndihmojë tretjen, thotë një studim i ri

 

Ju mund të zvogëloni rrezikun e kancerit të gjirit dhe të humbni peshë me këtë ndryshim të vogël diete

Duke pasur parasysh prevalencën e kancerit të gjirit, shumë prej nesh po kërkojnë hapa të thjeshtë parandalues ​​për të ulur rrezikun e kancerit, si ngrënia e ...