Postet nga: shëndeti

Dy minuta ecje pas një vakti ushqimi ul nivelin e sheqerit në gjak

Një studim i ri sugjeron se duhen shumë më pak stërvitje sesa mendohej më parë për ta ulur sheqerin në gjak pas ngrënies.

“Shëmtime, shëmtime”: Rreziku prej injektimit të botoksit nga joprofesionistët

Dëshira për të bërë ndryshime estetike në fytyrë, një 30-vjeçareje në Prishtinë i kushtoi me përkeqësime të mëdha shëndetësore.

Shkencëtarët i kanë gjetur deri në tetë patogjenë të panjohur më parë, disa mund të shkaktojnë kancer

Shkencëtarët paralajmërojnë se prania e këtyre viruseve në natyrë mund të jetë një rrezik potencial për popullatën njerëzore, veçanërisht nëse ...

Studimi: Vitamina D nuk i parandalon sëmundjet për shumicën e njerëzve

Sipas një studimi të ri të botuar të mërkurën në British Medical Journal, suplementet e vitaminës D nuk ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve për shumicë...

Studimi: Sa hapa ecjeje në ditë nevojiten për ta reduktuar rrezikun e vdekjes dhe sëmundjeve të zemrës

Të gjithë e njohim të paktën një person i cili e kontrollon hapometrin e tij disa herë në ditë për të zbuluar se sa hapa i mungojnë nga 10,000 ...

Studimi: Ushqimi më i mirë mund të ulë rrezikun e vdekjeve nga tuberkulozi me 60% 

Provat në shkallë të gjerë në terren që ofruan pako ushqimesh të shëndetshme për të sëmurët dhe familjet e tyre treguan reduktime radikale të vdekjeve, shkruan ...

Studimi: Ushtrimet fizike në moshë të re e reduktojnë për 40% rrezikun nga kanceri

Analiza e të dhënave nga më shumë se një milion burra zbuloi një lidhje të fortë midis aftësisë së mirë kardiorespiratore dhe një rreziku më të ulët ...

OBSH: Ëmbëlsuesi artificial Aspartam mund të jetë kancerogjen për njerëzit

Agjencia Ndërkombëtare për Kërkimin mbi Kancerin (IARC) dhe Komiteti i Përbashkët i Ekspertëve për Aditivët e Ushqimit (JECFA) i Organizatës ...