Postet nga: Ushqimi

Dy minuta ecje pas një vakti ushqimi ul nivelin e sheqerit në gjak

Një studim i ri sugjeron se duhen shumë më pak stërvitje sesa mendohej më parë për ta ulur sheqerin në gjak pas ngrënies.

AUV tregon shkakun e helmimit të 30 qytetarëve në Mitrovicë

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinës (AUV) ka publikuar rezultatet laboratorike të mostrave të marra nga ushqimet në një lokal i ushqimeve të shpejta në Mitrovicë, ku u helmuan dhjetë...

Mitrovicë, helmohen 10 nxënës nga ushqimi në një lokal

Policia e Kosovës ka njoftuar se 10 nxënës janë helmuar në një lokal të ushqimit në Mitrovicë.

Agjencia e OKB-së për ushqim: 47 milionë njerëz një hap larg urisë

Agjencia e ushqimit e OKB-së paralajmëroi se rreth 47 milionë njerëz në mbi 50 vende të botës janë një hap larg urisë.

Studimi: Ushqimi më i mirë mund të ulë rrezikun e vdekjeve nga tuberkulozi me 60% 

Provat në shkallë të gjerë në terren që ofruan pako ushqimesh të shëndetshme për të sëmurët dhe familjet e tyre treguan reduktime radikale të vdekjeve, shkruan ...

Ngrënia e mishrave të procesuar i rritë rreziqet e kancerit të prostatës

Kanceri i prostatës zakonisht zhvillohet ngadalë, prandaj shenjat dhe simptomat e kësaj sëmundje vështirë vërehen.

OKB-ja ndal ndihmat për miliona njerëz për shkak të krizës me fonde

Kombet e Bashkuara janë detyruar t’i ndalin ndihmat për miliona njerëz, për shkak “krizës me fonde”, ka thënë zëvendësshefi i Programit Botë...

Shtatë vaktet me proteina që duhet konsumuar çdo ditë

Proteinat janë tejet me rëndësi për rikuperimin e qelizave dhe indeve, dhe ato gjithashtu ndihmojnë në stabilizimin e sheqerit në gjak dhe për ta kënaqur ...