Vjosa Osmani dhe Blerim Vela Foto: Presidenca e Kosovës

Vela i reagon Bërnabiqit pas deklaratave për zgjedhjet në veri

Shefi i kabinetit të presidentes së Kosovës, Blerim Vela, ka reaguar ndaj deklaratave të kryeministres së Serbisë, Ana Bërnabiq, e cila shkroi se mbajtja e zgjedhjeve në veri është legalizim dhe legjitimim i getos së fundit evropiane.

Vela e ka quajtur Bërnabiqit “fikus politik” të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Shefi i kabinetit të presidentes ka thënë se regjimi serb ka kërkuar që të bllokoj zgjedhjet në veri përmes ndërhyrjeve.

“Mbreti i çmendur Vuçiq ka një oborr plot me shakagjinj. Njëri prej tyre ndodh të jetë fikus politik që vepron si kryeministre e Serbisë. Regjimi në Beograd kërkonte përmes ndërhyrjes zgjedhore të bllokonte zgjedhjet në veri të Kosovës. Tani që ata dështuan, ata janë të zemëruar dhe po bëjnë sulme qesharake”- shkroi ai.

Lajm në Zhvillim – Zgjedhjet në katër komunat në veri të Kosovës