Postet nga: Ana Bërnabiq

Bërnabiq shpall fitoren e Partisë Përparimtare Serbe

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, anëtare e Partisë Përparimtare Serbe, ka thënë se rezultatet e para në 50 për qind të vendvotimeve tregojnë se partia ka fituar 47.1 ...

Osmani i drejtohet secilit serb kosovar: Kosova është shtëpia juaj po aq sa është e imja

Nga mbledhja e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara kushtuar situatës në Kosovë, presidentja Vjosa Osmani u është drejtuar të gjithë qytetarëve të komunitetet serb të ...

Bërnabiq: Serbia është e gatshme të dëshmojë që nuk është e përfshirë në sulmin në Banjskë

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, ka thënë se janë të gatshëm t'i ofrojnë prova bashkësisë ndërkombëtare për të dëshmuar që Serbia nuk ka ...

Bërnabiq: Është momenti i fundit për themelimin e Asociacionit

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën, ka thënë se Kosova e ka përcjellë mesazhin se nuk ...

Kurti: I kërkova kryeministres serbe nënshkrimin e marrëveshjes për normalizim, ajo refuzoi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se i ka kërkuar kryeministres serbe, Ana Bërnabiq, nënshkrimin e marrëveshjes për normalizim të raporteve si ...

Polemika mes Kurtit dhe Bernabiq në Slloveni

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe kryeministrja e Serbisë, Ana Bernabiq kanë qenë pjesë e një paneli të përbashkët diskutimi bashkë më kryeministrat e vendeve tjera të ...

BE i përsërit Serbisë nevojën për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën

Të martën, krerët e institucioneve evropiane kanë ripërsëritur domosdoshmërinë për qetësimin e situatës në veri të Kosovës dhe vazhdimin e procesit ...

Bërnabiq: Ka një përpjekje nga shërbime të huaja për ta destabilizuar Serbinë

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, tha sot se ka një përpjekje të drejtpërdrejtë nga shërbimet e huaja për të destabilizuar Serbinë.