Ambientet e një shkolle në Podgoricë, Foto: BIRN

Mali i Zi ndërpreu mësimin në 41 shkolla pas një alarmi të rremë për bombë

Shkollat ​​dhe disa objekte komunale në Mal të Zi u mbyllën përsëri dhe u evakuuan sot për shkak të kërcënimeve anonime për bomba – të cilat kanë shqetësuar vendin që nga fundi i marsit.

Mali i Zi të mërkurën ndërpreu mësimin në 41 shkolla në të gjithë vendin pasi morën një tjetër alarm të rremë për bombë.

Ministria e Arsimit, Shkencës, Kulturës dhe Sportit tha se mësimi është ndërprerë në Podgoricë dhe qytete të tjera duke përfshirë Barin, Kotorrin, Herceg Novi, Nikshiq, Berane, Danilovgrad, Kolasin, Bijelo Polje, Plavë, Gusinje, Sutomore, Petrovac dhe në një kopsht të fëmijëve në qytetin e Mojkovcit.

Objektet komunale në qytetet Bijelo Polje dhe Berane janë evakuuar gjithashtu.

Policia tha se po merrte masa sigurie në shkolla gjatë verifikimit të pretendimeve. “Administratat e shkollave dhe stafi pedagogjik po bashkëpunojnë me policinë dhe kanë informuar prindërit. Ata duhet të vazhdojnë të komunikojnë me administratat e shkollave për të rifilluar mësimet pas përfundimit të aktiviteteve policore”, thuhet në njoftimin e policisë.

Mediat raportuan se shkollat ​​në të gjithë vendin morën email kërcënues nga një person i panjohur, ku thuhej se “shumë bomba janë vendosur në mjediset e shkollave”.

“Ne gjithmonë kemi ëndërruar hakmarrjen. Ne do të marrim hak. Ne do të vijmë në shkollë. Ne do të vrasim të gjithë. Askush nuk do të mbetet gjallë. I gjithë qyteti do të rrjedh gjak”, thuhej në email.

Në Nikshiq dhe Bar, objektet komunale u evakuuan dhe u rrethuan nga policia. Policia ka evakuuar edhe objektin e gjykatës në Tivar.

Kryetari i komunës së Nikshiqit, Marko Kovaçeviq, u bëri thirrje qytetarëve që të mos bëjnë panik. “Është e tmerrshme që dikush po kërcënon jetët e njerëzve në këtë mënyrë”, ka shkruar ai në Facebook.

Më 24 prill, policia kontrolloi një shkollë fillore në qytetin bregdetar të Ulqinit pasi mori një email kërcënues nga një person i panjohur ku thuhej: “Dikush do të hyjë me armë zjarri dhe do të bëjë masakër”. Shkolla ishte e mbyllur në atë kohë për festat e Pashkëve Ortodokse.

Më 1 prill, policia paralajmëroi se një person i panjohur po përhapte panik pasi disa shkolla u evakuuan për shkak të një alarmi të rremë për bombë.

Tri shkolla në Podgoricë dhe një në Bijelo Polje u evakuuan pasi mediat raportuan se një email nga Vladislav Pozdnyakov, themeluesi i një grupi ultra-nacionalist rus në internet, “Shteti i burrave”, i ishte dërguar qeverisë, Ministrisë së Brendshme dhe Bashkisë së Podgoricës, duke kërkuar ndryshimin e qeverisë dhe në Agjencinë e Sigurisë Kombëtare, AMB, ose “të gjitha shkollat ​​do të hidhen në erë”.

Më 27 mars, policia evakuoi një qendër tregtare në qytetin bregdetar të Budvës pas një alarmi të rremë për bombë, dhe më 29 mars, një bllok në Podgoricë u evakuua pas një alarmi të rremë për një bombë të vendosur në një nga shtëpitë.

Më 30 mars, e përditshmja Pobjeda raportoi se Pozdnyakov i kishte thënë AMB-së se një bombë do të aktivizohej në Budva nëse media nuk raportonte më pozitivisht për pushtimin rus të Ukrainës.

Por Pozdnyakov postoi në Telegram se nuk kishte asnjë lidhje me alarmet e rreme të bombave dhe se dikush po keqpërdorte emrin e tij.