Lista: Deputetët që votuan për rrëzimin e Qeverisë Kurti

Të mërkurën mbrëma, në Kuvendin e Kosovës e në kohë pandemie, deputetët votuan rrëzimin e Qeverisë pas vetëm 51 ditë pune.

Me inicim të Lidhjes Demokratike të Kosovës, LDK, e me përkrahje të Partisë Demokratike të Kosovës, PDK, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, AAK, Nismës Socialdemokrate, Listës Serbe e deputetë të tjerë të komuniteteve pakicë kaloi mocioni i mosbesimit ndaj qeverisë të cilës i printe Albin Kurti.

Për rrëzimin e Qeverisë votuan 82 deputetë, 34 ishin kundër e 1 abstenoi.

Në këtë seancë morën pjesë 117 deputetë, nga 120, ndërsa munguan tre deputetë, Fatmir Rexhepi nga LDK, Jahja Koka nga LVV dhe Behgjet Pacolli nga AKR.

Kundër mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë së Kosovës votuan të gjithë deputetët e LVV-së, tre nga LDK, Vjosa Osmani, Haxhi Avdyli dhe Ardian Shala dhe dy nga Grupi Parlamentar 6+, Fidan Jilta dhe Zekreta Aliti.

Këta janë deputetët sipas partive politike të cilët votuan për rrëzimin e Qeverisë së Kosovës më 25 mars:

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK):

Arban Abrashi

Arben Gashi

Armend Zemaj

Besa Gaxherri

Doruntinë Maloku-Kastrati

Driton Selmanaj

Ekrem Hyseni

Fetah Rudi

Fidan Rekaliu

Frashër Demaj

Hatim Baxhaku

Ilir Ferati

Ilir Tasholli

Kujtim Shala

Lirije Kajtazi

Marigona Geci

Rrezarta Krasniqi

Saranda Musliu

Shkelzen Hajdini

Shkëmb Manaj

Shkumbin Gashi

Valentina Bunjaku-Rexhepi

Vlora Limani-Hajdini

Xhavit Uka

Partia Demokratike e Kosovës (PDK):

Abelard Tahiri

Ardiana Musliu-Shoshi

Bajrush Xhemaili

Bedri Hamza

Bekim Haxhiu

Besa Ismaili

Blerta Deliu-Kodra

Eliza Hoxha

Elmi Reçica

Enver Hoxhaj

Evgjeni Thaçi-Dragusha

Fatmir Xhelili

Ferat Shala

Floretë Zejnullahu

Ganimte Musliu

Gazmend Bytyqi

Hajredin Kuçi

Kadri Veseli

Kujtim Gashi

Memli Krasniqi

Mergim Lushtaku

Sejdi Hoxha

Uran Ismaili

Valdete Idrizi

Aleana për Ardhmërinë e Kosovës (AAK):

Albena Reshitaj

Ali Berisha

Arber Tolaj

Bekë Berisha

Donika Kadaj-Bujupi

Gazmend Abrashi

Gazmend Syla

Pal Lekaj

Shkumbin Demaliaj

Gazmend Abrashi

Daut Haradinaj

Rasim Selmanaj

Teuta Haxhiu

Time Kadriaj

Lista Serbe:

Branislav Nikoliq

Igor Simiq

Ivan Todosijeviq

Jasmina Dediq

Lubinko Karadziq

Milosh Perviq

Milijana Nokoliq

Slavko Simiq

Verica Ceraniq

Zoran Mojsiloviq

Nisma Socialdemokrate:

Albulena Balaj-Halimaj

Endrit Shala

Fatmir Limaj

Haxhi Shala

Aleanca Kosova e Re (AKR):

Mirlinda Sopi-Krasniqi

Deputetët e komuniteteve pakicë:

Adem Hoxha

Albert Kinolli

Duda Balje

Etem Arifi

Rasim Demiri

Veton Berisha