Deputetët europianë letër politikanëve: Formimi i Qeverisë së re do t'i minojë institucionet

Disa deputetë të parlamenteve nga Europa kanë drejtuar kritika tek liderët në vend për situatën e krijuar politike gjatë pandemisë së COVID-19.

Përmes një letre të publikuar, deputetët kanë thënë se janë kundër çdo manovre politike për vendin në këtë kohë të pandemisë pasi sipas tyre  do të dëmtonin shumë shtetin, reputacionin e tij dhe rrugën drejt demokracisë e lirisë.

“Nënshkruesit e këtij apeli u bëjnë thirrje të gjithë aktorëve të përfshirë në politikën kosovare të qëndrojnë të qetë dhe të kujdesshëm. Situata aktuale mbart një rrezik të lartë përshkallëzimi. Qeveria e Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës  ka humbur besimin e shumicës së parlamentit në një procedurë të rregullt të destinuar për këtë qëllim”, thuhet në letrën e tyre.

Ata po ashtu kanë kundërshtuar edhe formimin e Qeverisë së re në kohën e coronavirusit.

“Sidoqoftë, formimi i shpejtë i qeverisë së re në mes të pandemisë Covid19 kërcënon të minojë më tej institucionet ende të brishta të vendit. Besimi te liderët politikë të këtij riorganizimi qeveritar është shkatërruar kryesisht si brenda ashtu edhe jashtë vendit. Cfarëdo formim i një qeverie të re duhet të jetë në përputhje me kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe të ketë legjitimitet përmes mbështetjes së një shumice të zgjedhur demokratike”, kanë bërë të ditur eurodeputetët.

Sipas tyre, s’ka mënyrë tjetër të sqarimit të vullnetit të popullit, pos me anë të zgjedhjeve të reja sapo të lejohet për shkak të situatës.

“Vetëm një qeveri me legjitimitet demokratik mund të nxjerrë vendin nga kjo krizë politike”, thuhet në letrën e tyre.

“E ardhmja e Kosovës qëndron në partneritetin Evropian dhe në rrugë të përbashkët për të luftuar korrupsionin dhe promovimin e qeverisjes së mirë. Sidoqoftë, për ne është e qartë se kjo kërkon vullnetin e qartë të dallueshëm të atyre që janë në pushtet në Kosovë. Intrigat e pushtetit-politik siç është ajo aktuale, po forcojnë gjithnjë e më shumë durimin dhe gatishmërinë për të siguruar mbështetje të mëtejshme. Udhëheqja politike në Kosovë duhet të jetë e vetëdijshme për këtë përgjegjësi”, thuhet në përfundim të letrës.

Eurodeputët po ashtu kanë listuar edhe disa pika kryesore:

  • Nënshkruesit përkrahin një përafrim në shkallë të barabartë në dialogun dhe konsolidimin e raporteve mes Kosovës e Serbisë. Gjithsesi, modalitetet e këtij procesi nuk duhet të çojnë në amnisti të përgjithshme në krimet e kryera të luftës dhe jo ende të proceduara.
  • Nënshkruesit kërkojnë nga liderët politikanë të përmbahen nga çdo lloj marrëveshje të shpejtë mes Serbisë e Kosovës nëse ajo rrezikon destabilizimin e rajonit. Kjo do të ishte sidomos nëse ofrohet ndarja etnike mes shteteve. Një marrëveshje e tillë duhet të ketë përkrahjen e popullit dhe të forcojë ligjin e demokracinë përtej kufijve etnikë.
  • Nënshkruesit fuqishëm rekomandojnë që parimet e demokracisë të respektohen në mënyrë që të ketë zgjidhje të situatës politike. Shpresojmë dhe besojmë në fuqinë e institucioneve dhe Gjykatës Kushtetuese që t’iu përmbahet këtyre parimeve
  • Të nënshkruarit dëshirojnë të shprehin vullnetin e tyre të qartë për të mbështetur Republikën e Kosovës në rrugën e saj drejt sundimit të ligjit, demokracisë, paqes, stabilitetit dhe lirisë. Ne e kuptojmë zhgënjimin e madh të popullit kosovar në mundësinë e humbur. Ne qëndrojmë sot dhe nesër në krah të atyre që dëshirojnë të shohin një largim të ri politik. Sidoqoftë, duke marrë parasysh rreziqet aktuale të shëndetit, ne i kërkojmë njerëzve të Kosovës të mos e heqin zemërimin e tyre në rrugë në grupe, por të gjejnë forma të tjera të protestës.
  • Ne gjithashtu shohim përgjegjësinë e partnerëve evropianë dhe ndërkombëtarë të Kosovës dhe dëshirojmë të mbrojmë një politikë korresponduese.

Eurodeputetët nënshkrues janë:

Cédric Wermuth, deputet i Parlamentit të Zvicrës

Nezahat Baradari, eurodeputet, Gjermani

Viola von Cramon, eurodeputete, Gjermani

Tanja Fajon, eurodeputete, Slloveni

Knut Fleckenstein, ish-eurodeputet, Gjermani

Romeo Franz, eurodeputet, Gjermani

Metin Hakverdi, Gjermani,

Evin Incir, Suedi,

Ueli Leuenberger, Zvicër

Fabian Molina, Zvicër

Kati Piri, Holandë

Andreas Schieder, Austri

Johannes Schraps, Gjermani

Stefan Schwartze, Gjermani

Thomas Waitz, Austri

Presidenti i Kosovës,  Hashim Thaçi ka mandatuar Avdullah Hotin për kryeministër të Kosovës.

Kurse, shefi i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, përmes një deklarate për media ka bërë të ditur se LDK-ja ka paraqitur kërkesën për seancë të jashtëzakonshme në Kuvend, për të shtunën në ora 13:00.

Me të dekretuarin për kryeministër të ardhshëm – Avdullah Hoti, LDK-ja të mërkurën nënshkroi koalicion me AAK-në dhe Listën Serbe, ndërkaq të enjten bëri marrëveshje edhe me Nismën Socialdemokrate duke bërë të ditur se janë në negociata me AKR-në dhe partitë e tjera jo-shumicë.

Kjo iniciativë për formimin e Qeverisë së re ka ardhur pas mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti më 25 mars.

LDK-ja e cila ishte edhe partnere e këtij koalicioni kishte iniciuar mocion për shkak të mospajtimeve për tarifën si ndaj mallrave serbe dhe boshnjake dhe shkarkimin e ministrit të Punëve të Brendshme, Agim Veliu.