Postet nga: Politika

16 vjetori i pavarësisë, Serwer: Kosova është një adoleshente që po piqet shpejt

Profesori në Universitetin Johns Hopkins në SHBA, Daniel Serwer, në një intervistë për Kallxo.com, ka shprehur pikëpamjet e tij rreth të arriturave, ngecjeve dhe sfidave të Kosovë...

Ministrja Gërvalla pritet të marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë në Mynih

Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, pritet të marrë pjesë në Konferencën e ...

Eksperti amerikan: Serbët në Kosovë duhet të binden se në interesin e tyre është euro e jo dinari

Ndalimi i përdorimit të dinarit serb, njëjtë si i çdo valute tjetër- pos euros, si mjet për kryerje të pagesave në Kosovë ka nxitur reagime si ...

Pas paralajmërimit nga O'Brien, ministri Murati insiston se partnerët e mbështesin Rregulloren e BQK-së

Pavarësisht thirrjeve dhe kritikave publike që vijnë nga BE dhe SHBA pas hyrjes në fuqi të Rregullores së BQK-së, ministri i Financave, Hekuran Murati konsideron se të gjithë partnerë...

Mali i Zi në ngërçin politik mes forcave pro-evropiane dhe atyre të botës serbe

Mali i Zi vazhdon të jetë në një ngërç politik mes forcave politike që mbështesin proceset euroatlantike dhe të atyre proserbe dhe pro-ruse që janë kundër integrimit ...

Çka e ushqen jostabilitetin politik në Preshevë?

Mosmarrëveshjet ndërmjet partive shqiptare në Preshevë, tash e disa vite, krijojnë jostabilitet të pushtetit lokal atje.

Shpërbërja e Bosnje Hercegovinës nuk mund të ndodhë aq shpejt

Nëse shqetësoheni për ndonjë deficit demokratik në BE apo edhe në Britani të Madhe, për një moment mendoni në një vend evropian me një formë vë...

Krizë në politikë, siguri e energji

Kosova është përballur me kriza të ndryshme gjatë vitit 2022. Viti filloi me krizë energjetike, pasoi kriza rreth kundërshtimit të serbëve të pjesës veriore për riregjistim ...