Zelenskiy siguron 325 milionë dollarë ndihmë të re nga SHBA

Presidenti Volodymyr Zelenskiy është përpjekur fort për ta marrë mbështetjen e SHBA-së për Ukrainën në një vizitë në Uashington të enjten, duke dhënë një mesazh optimist për përparimin e luftës, ndërsa përballej me pyetje të reja në lidhje me rrjedhën e dollarëve amerikanë që për 19 muaj kanë ndihmuar në mbajtjen e trupave të tij në luftë. kundër forcave ruse.

Udhëheqësi ukrainas pati një pritje shumë më të qetë sesa pritja prej heroi që iu bë vitin e kaluar nga Kongresi, por gjithashtu mori komente përgjithësisht të favorshme për raundin e ardhshëm të ndihmës amerikane, ndihmë kjo që sipas tij duhet ta shmangë humbjen e luftës.

Në një konferencë me dyer të mbyllura, Zelenskiy u tha senatorëve se ndihma ushtarake është jetike për përpjekjet luftarake të Ukrainës, ka deklaruar udhëheqësi i shumicës Chuck Schumer pas konferencës, e cila u zhvillua me dyer të mbyllura. “Nëse nuk marrim ndihmën, ne do ta humbim luftën,” citon Schumer fjalët që i ka thënë Zelenskiy.

Biden e siguroi Zelenskiyn se mbështetja e fortë e SHBA për luftën e tij për t’i zmbrapsur pushtuesit rusë do të mbahej pavarësisht kundërshtimit republikan. “Së bashku me partnerët dhe aleatët tanë, populli amerikan është i vendosur të kujdeset që [ne bëjmë] gjithçka që mundemi për të siguruar që bota të qëndrojë me ju,” i tha Biden.

Ndërkohë, zhvillimet tjera në dhe rreth luftës në Ukrainë, janë si në vijim:

Qytetet ukrainase nga lindja në perëndim u goditën gjatë natës në valën më të madhe të sulmeve raketore të Rusisë në më shumë se një muaj, pasi të paktën dy u vranë dhe dhjetëra u plagosën në Ditën Botërore të Paqes të Kombeve të Bashkuara. Sulmet erdhën në të njëjtën javë që Zelenskiy prezantoi një “formulë paqeje” të Ukrainës në samitin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork.

Udhëheqësi i Bankës Evropiane të Investimeve (EIB) ka paralajmëruar pasardhësin e tij që do të shpallet së shpejti se përkulja ndaj presionit nga disa kryeqytete të BE-së për t’i financuar armët për Ukrainën do ta vendoste bankën në “rrugën e gabuar”. ëerner Hoyer do të largohet nga krahu i fuqishëm i huadhënies së BE-së në fund të dhjetorit pas 12 vitesh duke e kthyer BEI-në në një nga ofruesit më të mëdhenj në botë të financimit të klimës. EIB pritet të luajë një rol kyç në përpjekjet e rindërtimit në Ukrainë.

Polonia, një nga aleatët më të vendosur të Ukrainës, ka njoftuar përfundimin e transfertave të saj të armëve në Ukrainë, një ditë pasi presidenti Volodymyr Zelenskiy e akuzoi Varshavën se po bënte një lojë që po shkon në favor të Rusisë duke i ndaluar importet e grurit ukrainas. Polonia është një nga furnizuesit kryesorë të armëve të Kievit dhe ka qenë një nga nxitësit më të zhurmshëm për kauzën ukrainase që nga fillimi i pushtimit në shkallë të gjerë në shkurt të vitit 2022, por marrëdhëniet janë acaruar gjatë ditëve të fundit mes grindjes në rritje për grurin.

Shërbimi i Prokurorisë së Mbretërisë së Bashkuar autorizoi akuza kundër pesë personave të dyshuar për spiunazh për Rusinë. Tre burra dhe dy gra, të moshës midis 29 dhe 45 vjeç, akuzohen për “komplotim për të mbledhur informacione që synojnë të jenë drejtpërdrejt ose indirekt të dobishëm për një armik”, thuhet në njoftimin e Shërbimit të Prokurorisë së Mbretërisë së Bashkuar./The Guardian

Përgatiti: Nuhi Shala