Postet nga: Volodomyr Zelenskyy

Zelensky në pritje të “propozimeve konkrete” prej shefit të ushtrisë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se është në pritje të një “raporti të detajuar dhe propozimeve konkrete” prej gjeneralit Oleksandr Syrskiy, i cili është emëruar shef i ...

Zelensky i kërkon Perëndimit sisteme për mbrojtje ajrore për të shpëtuar jetë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka bërë thirrje Perëndimit që të dërgojë në vendin e tij më shumë sisteme për mbrojtje ajrore, pasi një valë sulmesh ...

Ilustrimi: Diar Vuçetaj/ Kallxo.com

Njohja e Kosovës nga Ukraina e ndërvarur nga epilogu i luftës me Rusinë

Presidentja Vjosa Osmani ka shprehur bindjen se njohja e Kosovës nga Ukraina do të vijë bashkë me fitoren e këtij shteti ndaj Rusisë. Se akti i njohjes mund ...

Zelenskiy siguron 325 milionë dollarë ndihmë të re nga SHBA

Presidenti Volodymyr Zelenskiy është përpjekur fort për ta marrë mbështetjen e SHBA-së për Ukrainën në një vizitë në Uashington të enjten, duke dhënë një ...

Zelensky takohet me Vuçiqin, temë diskutimi edhe Kosova

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky është takuar në Athinë me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq. Takimi, sipas të dy liderëve konfirmoi se kufijtë e Ukrainës janë ...

Shërbimi i sigurisë ukrainase: Komploti për ta vrarë Zelenskiyn ka dështuar  

Shërbimi i sigurisë i Ukrainës thotë se e ka prishur një komplot për të vrarë presidentin, Volodymyr Zelenskiy, pas arrestimit të një gruaje të dyshuar për ...

Ambasadori i Ukrainës në Mbretërinë e Bashkuar mbetet ‘i papunë’ pasi kritikoi Zelenskiyn

Vadym Prystaiko nuk është edhe më tutje në pozitën e ambasadorit të Ukrainës në Mbretërinë e Bashkuar pasi kritikoi publikisht "sarkazmën" e Presidentit Volodymyr Zelenskiy gjatë ...

Macron thotë se Franca do të trajnojë pilotët ukrainas

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se shteti i tij ka “dyert e hapura” për të trajnuar pilotët luftarakë ukrainas, edhe pse ai përjashtoi mundësinë ...