Postet nga: Indonezi

Indonezi, angazhohen ‘fantazmat’ për t'i frikësuar banorët që mos të dalin jashtë

Në Indonezi, vullnetarët në fshatin Kepuh po vishen si fantazma për të trembur qytetarët që dalin jashtë shtëpive.

Tërmet i fuqishëm në Indonezi

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.2 goditi sot veriperëndimin e Indonezisë. Lëkundja e fuqishme sizmike ishte me një thellësi prej 20 kilometrash, 12.5 milje larg bregut të ...

53 persona humbin jetën nga rrëshqitjet e dheut

Ekipet e shpëtimit po vazhdojnë kërkimet për persona të tjerë, që dyshohet se janë të bllokuar nën baltë, thanë zyrtarët.

20 të vdekur nga tërmeti 6.5 ballë

Të paktën 20 persona kanë humbur jetën si pasojë e një tërmeti të fortë me magnitudë 6.5 ballë në Indonezi.

Pejania 17 vjeçare, e para në botë që ngjitet në shtatë majat më të larta në botë

Alpinistja e re shqiptare, Mrikë Nikçi, bashkë me të atin, Arianitin sot kanë realizuar me sukses 'misionin' për ngjitjen në shtatë majat më të larta në shtatë kontinentet ...

Indonezia në terr pas ndërprerjes së papritur të energjisë elektrike

Kryeqyteti i Indonezisë, Xhakarta, dhe qytetet përreth janë përballur me shkëputje të energjisë elektrike. Semaforat dhe sinjalizuesit tjerë të trafikut janë çkyqur nga energjia elektrike duke shkaktuar ...

Mbi 270 persona vdesin nga lodhja duke numëruar votat në Indonezi

Më shumë se 270 punonjës të zgjedhjeve në Indonezi kanë vdekur, kryesisht nga sëmundjet e lidhura me lodhjen e shkaktuar nga orët e gjata të punës duke ...

Mbi 220 të vdekur nga cunami pas shpërthimit të vullkanit

Së paku 220 persona kanë vdekur si pasojë e një cunami që ka goditur të shtunën në mbrëmje brigjet afër ngushticës së Sondes, e cila ndanë ishujt ...