'Joker' kryeson me 11 nominime listën e Oscar

Filmi “Joker” me protagonist Joaquin Phoenix ka kryesuar listën  me 11 nominime për çmimin prestigjioz Oscar, shkruan Reuters.

Në mesin e nominimeve janë përfshirë çmimi për filmin më i mirë i vitit, fotografinë më të mirë dhe drejtorin më të mirë.

Filmat kundërshtar për filmin më të mirë janë filmat  ‘1927’, ‘Ford v Ferrari’, ‘The Irishman’, Marriage Story’, ‘Once upon a time in Hollywood’, Jojo Rabbit’, Little Women’ dhe ‘Parasite’.

“The Irishman”, “1917” dhe “Once Upon a Time in Hollywood” patën 10 nominime.

Çmimet më të larta Oscar në industrinë e filmit, do të shpërndahen në ceremoninë e përvitshme cila  do të mbahet në Hollywood më 9 shkurt.

Lista e plotë e nominimeve për Oscar të vitit 2020:

 

Fotografia më e mirë:

“Ford v Ferrari”

“The Irishman”

“Jojo Rabbit”

“Joker”

“Little Women”

“Marriage Story”

“1917”

“Once Upon a Time in Hollywood”

“Parasite”

 

Aktori më i mirë në rolin kryesor:

Antonio Banderas “Pain and Glory”

Leonardo DiCaprio “Once Upon a Time in Hollywood”

Adam Driver “Marriage Story”

Joaquin Phoenix “Joker”

Jonathan Pryce “The Two Popes”

 

Aktorja më e mirë në rolin kryesor:

Cynthia Erivo, “Harriet”

Scarlett Johansson, “Marriage Story”

Saoirse Ronan ,“Little Women”

Charlize Theron, “Bombshell”

Renee Zellweger, “Judy”

 

Aktori më i mirë në rolin dytësor:

Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”

Anthony Hopkins, “The Two Popes”

Al Pacino, “The Irishman”

Joe Pesci, “The Irishman”

Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood”

 

Aktorja më e mirë në rolin dytësor:

Kathy Bates, “Richard Jewell”

Laura Dern, “Marriage Story”

Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit”

Florence Pugh, “Little Women”

Margot Robbie, “Bombshell”

 

Drejtori më i mirë:

Martin Scorsese, “The Irishman”

Todd Phillips, “Joker”

Sam Mendes, “1917”

Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”

Bong Joon Ho, “Parasite”

 

 

Filmi më i mirë i animuar:

“How to Train Your Dragon”, The Hidden World” Dean DeBlois

“I Lost My Body”, Jeremy Clapin

“Klaus”, Sergio Pablos

“Missing Link”, Chris Butler

“Toy Story 4”,  Josh Cooley

 

Filmi i shkurtër i animuar më i mirë:

“Dcera,” Daria Kashcheeva

“Hair Love,” Matthew A. Cherry

“Kitbull,” Rosana Sullivan

“Memorable,” Bruno Collet

“Sister,” Siqi Song

 

Skenari më i mirë i adaptuar:

“The Irishman,” Steven Zaillian

“Jojo Rabbit,” Taika Waititi

“Joker,” Todd Phillips, Scott Silver

“Little Women,” Greta Gerwig

“The Two Popes,” Anthony McCarten

 

Skenari më i mirë origjinal:

“Knives Out,” Rian Johnson

“Marriage Story,” Noah Baumbach

“1917,” Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns

“Once Upon a Time in Hollywood,” Quentin Tarantino

“Parasite,” Bong Joon-ho, Jin Won Han

 

Filmi dokumentar më i mirë:

“American Factory,” Julia Rieichert, Steven Bognar

“The Cave,” Feras Fayyad

“The Edge of Democracy,” Petra Costa

“For Sama,” Waad Al-Kateab, Edward Watts

“Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov

 

Dokumentari më i mirë i shkurtër:

“In the Absence,” Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam

“Learning to Skateboard in a Warzone,” Carol Dysinger

“Life Overtakes Me,” Kristine Samuelson and John Haptas

“St. Louis Superman,” Smriti Mundhra and Sami Khan

“Walk Run Cha-Cha,” Laura Nix

 

Filmi i shkurtër aksion më i mirë:

“Brotherhood,” Meryam Joobeur

“Nefta Football Club,” Yves Piat

“The Neighbors’ Window,” Marshall Curry

“Saria,” Bryan Buckley

“A Sister,” Delphine Girard

 

Filmi më i mirë ndërkombëtar:

“Corpus Christi,” Jan Komasa

“Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov

“Les Miserables,” Ladj Ly

“Pain and Glory,” Pedro Almodovar

“Parasite,” Bong Joon Ho

 

Editimi i filmit:

“Ford v Ferrari,” Michael McCusker, Andrew Buckland

“The Irishman,” Thelma Schoonmaker

“Jojo Rabbit,” Tom Eagles

“Joker,” Jeff Groth

“Parasite,” Jinmo Yang

 

Editimi i zërit:

“Ford v Ferrari,” Don Sylvester

“Joker,” Alan Robert Murray

“1917,” Oliver Tarney, Rachel Tate

“Once Upon a Time in Hollywood,” Wylie Stateman

“Star Wars: The Rise of SkyWalker,” Matthew Wood, David Acord

 

Miksimi i zërit:

“Ad Astra”

“Ford v Ferrari”

“Joker”

“1917”

“Once Upon a Time in Hollywood”

 

Produksioni:

“The Irishman,” Bob Shaw and Regina Graves

“Jojo Rabbit,” Ra Vincent and Nora Sopkova

“1917,” Dennis Gassner and Lee Sandales

“Once Upon a Time in Hollywood,” Barbara Ling and Nancy Haigh

“Parasite,” Lee Ha-Jun and Cho Won Woo, Han Ga Ram, and Cho Hee

 

Pikët origjinale:

“Joker,” Hildur Guðnadóttir

“Little Women,” Alexandre Desplat

“Marriage Story,” Randy Newman

“1917,” Thomas Newman

“Star Wars: The Rise of Skywalker,” John Williams*“The King,” Nicholas Britell

 

 

Kinematografia:

“The Irishman,” Rodrigo Prieto

“Joker,” Lawrence Sher

“The Lighthouse,” Jarin Blaschke

“1917,” Roger Deakins

“Once Upon a Time in Hollywood,” Robert Richardson

 

Kënga origjinale:

“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” “Toy Story 4”

“I’m Gonna Love Me Again,” “Rocketman”

“I’m Standing With You,” “Breakthrough”

“Into the Unknown,” “Frozen 2”

“Stand Up,” “Harriet”

 

Makeup dhe flokët:

“Bombshell”

“Joker”

“Judy”

“Maleficent: Mistress of Evil”

“1917”

 

Dizajni i kostumeve:

”The Irishman,” Sandy Powell, Christopher Peterson

“Jojo Rabbit,” Mayes C. Rubeo

“Joker,” Mark Bridges

“Little Women,” Jacqueline Durran

“Once Upon a Time in Hollywood,” Arianne Phillips

 

Efektet vizuele:

“Avengers Endgame”

“The Irishman”

“1917”

“The Lion King”

“Star Wars: The Rise of Skywalker