Postet nga: Festivali

Berlinale, Kosova e Shqipëria me pavijon të përbashkët në Tregun Evropian të Filmit

Qendra Kinematografike e Kosovës (QKK) dhe Qendra Kombëtare e Kinematografisë së Shqipërisë edhe këtë vit përfaqësohen me pavijon të përbashkët në edicionin ...

Festivali Poetik i Prishtinës nis më 6 shkurt

Nesër më 6 shkurt nis edicioni i dytë i Festivalit Poetik të Prishtinës.

Nesër nis festivali i dramës shqipe ‘Talia e Flakës' në Gjilan

Me shfaqjen “Kopshti i hijeve” me temë për masakrën e kryer ndaj familjes Bogujevci në Podujevë nga forcat serbe në luftën e fundit në Kosovë, nis nesë...

Dy filma kosovarë në garën zyrtare të Festivalit të Filmit në Roterdam

Qendra Kinematografike e Kosovës ka bërë të ditur se dy filma kosovarë: “Si e verdhë e sëmurë” i regjisores Norika Sefa dhe “Krahët e punëtorë...

Çmimet e edicionit të 16-të të Festivalit ‘Hyjnesha në fron’

Edicioni i 16-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit "Hyjnesha në fron" ka vazhduar traditën e tij duke ofruar për publikun kosovarë filma vendorë dhe ndërkombë...

Javën tjetër mbahet festivali kushtuar personave me aftësi të kufizuara

Edicioni i 4-të i festivalit kushtuar personave me aftësi të kufizuar, “Art Without Limit International Film Festival" do të zhvillohet nga 1 deri më 3 dhjetor 2023, në Kino Armata në Prishtinë.

Hapet Festivali Ndërkombëtar i Posterit ‘Prishtina 2023’- FOTO

Festivali Ndërkombëtar i Posterit,“Prishtina 2023”, është hapur mbrëmjen e së martës në Galerinë e Fakultetit të Arteve të Universitetit ‘Hasan Prishtina” në Prishtinë.

Shfaqja ‘Grafitet’ merr çmimet kryesore në festivalin ‘Ditët e Komedisë Shqiptare’ në Preshevë

Shfaqja “Grafitet” me regji të Naser Shatrolli, prodhim i Teatrit të Qytetit të Preshevës, ka marrë çmimin “Shfaqja më e mirë” në edicionin e XVIII të Festivalit “Ditët ...