Postet nga: Filma

Nesër nis Festivali ‘PriFest’

Me shfaqjen e filmit “Toka brenda meje” hapet nesër edicioni i 15 i Festivalit ndërkombëtar të filmit, “Prishtina International Film Festival” (PriFest).

Javën tjetër mbahet ‘Java e filmit në Mitrovicë’

Organizuar nga 7Arte nga 11 deri më 14 shtator 2023 do të mbahet “Java e Filmit në Mitrovicë”.

‘PriFest 2023’, regjisori Berisha: Premiera botërore e shumë risi në edicion e 15-të

Edicioni i 15 i Festivalit ndërkombëtar të filmit, “Prishtina International Film Festival”- “PriFest”, do të mbahet prej 12 deri më 17 shtator 2023 në Prishtinë.

Hapet thirrja për propozimin kosovar për edicionin e çmimeve OSCARS

Qendra Kinematografike e Kosovës ka hapur sot thirrjen për përzgjedhjen e filmit që do të përfaqësojë Kosovën në edicionin e 96-të të çmimeve OSCARS, ...

‘DokuFest’ bëhet pjesë e festivaleve për nominimet "Doc Alliance Awards 2023"

Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Shkurtër dhe Dokumentar “DokuFest” është përfshirë në mesin e shtatë festivaleve kryesore të dokumentarëve në Evropë për të nominuar ...

Dhe Oskarin e fiton…? Më 12 mars nata e madhe e çmimeve

Hollivudi po përgatitet për edicionin e 95-të të çmimeve Oskar. Filmi fantastiko-shkencor "Everything Everywhere All at Once", me regjisorë Daniel Scheinert dhe Daniel Kwan, kryeson me numrin e ...

Kinematografia kosovare merr vëmendje në Festivalin e Lubjanës

Dhjetëra filma kosovarë të prodhimeve të fundit janë shfaqur në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit që po mbahet në Lubjanë të Sllovenisë.

Filmi ‘Virgjëresha shqiptare’ merr çmimet kryesore të ‘PriFest’-it

Filmi “Virgjëresha shqiptare“ (Albanian Virgin”) ka fituar çmimet kryesore në edicionin e 14-të të Festivalit "Prishtina International Film Festival", (PriFest), që u mbyllë të dielën mbrëma.