Postet nga: film

Uta Ibrahimi prezanton dokumentarin për ngjitjen në malet e Kosovës

Alpinistja Uta Ibrahimi ka prezantuar dokumentarin “Uta-Ngjitja për Kosovën”, një film i cili dëshmon mbi rrugëtimin dhe sfidat e ngjitjes së saj drejt realizimit të ëndrrë...

Javën tjetër mbahet festivali kushtuar personave me aftësi të kufizuara

Edicioni i 4-të i festivalit kushtuar personave me aftësi të kufizuar, “Art Without Limit International Film Festival" do të zhvillohet nga 1 deri më 3 dhjetor 2023, në Kino Armata në Prishtinë.

Nis shfaqja e filmit ‘Në kuadër të dashurisë’ në "Cineplexx", pritje madhështore për Luiz Ejllin në Prishtinë

Me ovacione e thirrje “Luiz, Luiz”, mijëra qytetarë kanë pritur sonte ardhjen e Luiz Ejllit në shfaqjen e filmit “Në kuadër të dashurisë”.

Filmi me produksion kosovaro-zviceran ‘The Land Within’ nga nesër shfaqet në 'Cineplexx'

Filmi “The Land Within” (Toka brenda meje ) i regjisorit Fisnik Maxville (Maxhuni) nga nesër do të shfaqet në kinemanë Cineplexx në Prishtinë.

Hapet pavijoni i Kosovës në edicionin e 76-të të Festivalit të Kanës

Kosova ka hapur pavijonin e saj në edicionin e 76-të të festivalit ndërkombëtar të filmit në Kanë të Francës. Kosova këtë vit në Festivalin e Kanë...

Revista 'Time': 10 filmat më të mirë të vitit 2022

Secili vit është një vit i mrekullueshëm për filmat dhe të gjesh 10 filma më të mirët në çdo vit të caktuar nuk është asnjëherë problem. Por ...

Ndarja e pazakontë e çmimeve ndezë debat gjinor të patrajtuar më parë në Kosovë

Ndarja e çmimeve për aktoren Rina Krasniqi si aktori më i mirë dhe aktorja më e mirë në Festivalin e Filmit në Prishtinë ka ndezur një debat rreth dekonstruksionit ...

“Në kërkim të Venerës” i regjisores Norika Sefa është kandidati i Kosovës për Oscars 2023

Qendra Kinematografike e Kosovës (QKK) njofoi se filmi ‘Në kërkim të Venerës’ me skenar dhe regji nga Norika Sefa, është përzgjedhur nga komiteti selektues si kandidat ...