// E enjte ORA 20:20

0

24 Nëntor 2011

Jeta në Kosovë diskuton për privatizimin e distribucionit të KEK-ut

Të drejtat e punëtorëve

Jeta në Kosovë, sonte transmeton debatin për privatizimin e rrjetit të shpërndarjes së rrymës së Korporatës Energjetike të Kosovës.

Cilat janë kushtet e këtij privatizimi? Cilat asete të KEK-ut, apo të ish-ElektroKosovës, janë duke iu shitur kompanive private dhe me çfarë çmimi? Çfarë kompanish janë të interesuara për këtë? Si do ta zgjidhë kompania private problemin e mosfaturimit të 40% të rrymës që prodhohet? Çka thotë Ombudspersoni amerikan për ankesën nga Kosova se ky proces i privatizimit është jotransparent? Si do të sigurojë qeveria jonë që problemet me faturim që po vazhdojnë të ndodhin, edhe pas privatizimit të distribucionit në Shqipëri, nuk do të ndodhin në Kosovë? A do të vazhdojë taksapaguesi kosovar të subvencionojë vjedhjen e rrymës, edhe pas privatizimit?

Për të diskutuar në lidhje me këtë privatizim, Jeta Xharra ka ftuar:

Fllanza Hoxha, projekti për privatizimin e distribucionit të KEK-ut;

Nezir Sinani, nga shoqëria civile;

Izet Mustafa, nga Sindikata e Pavarur e Energjetikës së Kosovës, SPEK;

Avni Alidemaj, drejtor i divizionit të shpërndarjes, KEK.

Në kuadër të emisionit, BIRN transmeton një intervistë me një punëtor të KEK-ut, i cili tregon se cila pjesë e distribucionit do të privatizohet.

Pas debatit, BIRN transmeton reportazhin që tregon për djegiet e mistershme në fshatin Kërnicë të Klinës.

NDËRLIDHUR

pritjet ne merdare
 

Pritje të gjata për mërgimtarët në Merdar

Qendra Kombëtare për Menaxhimin Kufitar ka njoftuar se në Merdar ka pritje dhe kolona të gjata. Nga 12 pikat kufitare sa janë të mbikëqyrura nga QKMK, në Merdar, Mutivodë, Jarinje, Vërmicë, Dheu i Bardhë dhe në Muçibabë ka pritje dhe kolona, ndërsa te të gjitha kryesojnë pritejt në Merdare. Kolonat e gjata në Merdar arrijnë […]

kofi annan
 

Diplomati që ‘ringjalli’ OKB-në

Kofi Annan, afrikani i parë me ngjyrë që është emëruar Sekretar i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, ka vdekur në moshën 80 vjeçare në Zvicër, kanë njoftuar ndihmësit e tij. Ai ka vdekur paqësisht të shtunën, pas një sëmundjeje të shkurtër, ka thënë fondacioni i emëruar sipas emrit të tij. Annan ka shërbyer dy mandate […]

 

Fshati i ngjitur me Prishtinën, pa rrugë, pa transport urban e pa ujësjellës

Një kalimtar i rastit nuk mund ta vërejë ku përfundon Prishtina e ku fillon fshati Zllatar, por afërsia e këtij fshati me kryeqytetin nuk i ka shërbyer pothuaj asgjë për të mirë. Fshati që gjendet katër kilometra nga kryeqendra e Prishtinës, nuk ka rrugë të asfaltuar, transport urban e as ujësjellës. Banorë të këtij fshati, […]

Albin Kurti
 

Albin Kurti: Qeveria është jashtë loje në dialog (VIDEO)

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha sot se qeveria është jashtë loje në procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. “Ne jemi opozitë. Në këtë situatë, nuk mendoj që opozita është jashtë loje. Jashtë loje është qeveria. Ky President e ka hedhur jashtë loje qeverinë, e jo opozitën. Opozita këtë gjë e bën: qëndrime, […]

hardh fest
 

‘Hardh Fest’ këtë vit vjen me pamje nga vneshta

Festa e vjeljes së rrushit “HardhFest”, këtë vit do të mbahet në Rahovec në datat 7, 8 dhe 9 shtator. Ky festival, i cili ka për qëllim promovimin e rajonit vreshtar të luginës së Rahovecit, Vertarisë, Rakisë, trashëgimisë shpirtërore dhe kulturore si dhe turizmin rural ne Kosovë, sivjet vjen nën moton “Me pamje kah vneshta”. […]

TË FUNDIT

pritjet ne merdare
 

Pritje të gjata për mërgimtarët në Merdar

Qendra Kombëtare për Menaxhimin Kufitar ka njoftuar se në Merdar ka pritje dhe kolona të gjata. Nga 12 pikat kufitare sa janë të mbikëqyrura nga QKMK, në Merdar, Mutivodë, Jarinje, Vërmicë, Dheu i Bardhë dhe në Muçibabë ka pritje dhe kolona, ndërsa te të gjitha kryesojnë pritejt në Merdare. Kolonat e gjata në Merdar arrijnë […]

kofi annan
 

Diplomati që ‘ringjalli’ OKB-në

Kofi Annan, afrikani i parë me ngjyrë që është emëruar Sekretar i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, ka vdekur në moshën 80 vjeçare në Zvicër, kanë njoftuar ndihmësit e tij. Ai ka vdekur paqësisht të shtunën, pas një sëmundjeje të shkurtër, ka thënë fondacioni i emëruar sipas emrit të tij. Annan ka shërbyer dy mandate […]

 

Fshati i ngjitur me Prishtinën, pa rrugë, pa transport urban e pa ujësjellës

Një kalimtar i rastit nuk mund ta vërejë ku përfundon Prishtina e ku fillon fshati Zllatar, por afërsia e këtij fshati me kryeqytetin nuk i ka shërbyer pothuaj asgjë për të mirë. Fshati që gjendet katër kilometra nga kryeqendra e Prishtinës, nuk ka rrugë të asfaltuar, transport urban e as ujësjellës. Banorë të këtij fshati, […]

Albin Kurti
 

Albin Kurti: Qeveria është jashtë loje në dialog (VIDEO)

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha sot se qeveria është jashtë loje në procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. “Ne jemi opozitë. Në këtë situatë, nuk mendoj që opozita është jashtë loje. Jashtë loje është qeveria. Ky President e ka hedhur jashtë loje qeverinë, e jo opozitën. Opozita këtë gjë e bën: qëndrime, […]

vdes pas aksidentit
 

Vdes motoristi i aksidentuar

Policia ka njoftuar se motoristi i cili ka pësuar aksident tetë ditë më parë ka vdekur si pasojë e lëndimeve të marra. Këtyre lëndimeve të marra në aksidentin i cili ndodhi më 10 gusht të këtij muaji, nuk ka arritur t’ mbijetojë një motorist i cili për tetë ditë u trajtua në QKUK. Aksidenti kishte […]

Tash

NA NDIQNI

Albin Kurti: Qeveria është jashtë loje në dialog (VIDEO)

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend