// E enjte ORA 20:20

0

1 Shtator 2011

Dokumentari “Mbretëria e Qymyrit”

Debate

“Mbretëria e Qymyrit” është bashkëprodhim në mes të Rrjetit Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese, BIRN
dhe produksionit Crossing Bridges, i cili në edicionin e fundit të Festivalit të Filmit Dokumentar dhe të
Shkurtër DOKUFEST u shpërblye si filmi më i mirë në kategorinë e filmave për mjedisin, GreenDoc.

Me një juri ndërkombëtare dhe në konkurrencë me filma mjaft të njohur ndërkombëtarisht në çështjen
e mjedisit, “Mbretëria e Qymyrit” u vlerësua si film i rëndësisë së veçantë për rajonin. Filmi hulumton
shpenzimet ekonomike, shëndetësore e mjedisore të thëngjillit dhe gjurmon potencialin për energji
alternative në Kosovë.

NDËRLIDHUR

Dënim për fishekzjarre
 

UEFA dënon Prishtinën me 4 mijë euro për fishekzjarre

UEFA e ka dënuar FC Prishtinën me 4 mijë euro për fishekzjarret e hedhura në ndeshjen kundër klubit Europa. Prishtina tashmë e ka mbyllur aktivitetin e saj në Europë për edicionin 2018. “Ndërsa vazhdojnë vendimet rigoroze të UEFA-s kundër Prishtinës. Klubi është dënuar me 4.000 euro për fishekzjarrët e ndezura dhe të hedhura në ndeshjen […]

ditët e diasporës
 

Prizreni organizon aktivitete kulturore për diasporën

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe zëvendësministri i Ministrisë së Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Afrim Bekteshi, kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi për të organizuar ditët e diasporës. Kryetar i Prizrenit ka thënë se qëllimi i kësaj marrëveshjeje është organizmi i përbashkët i aktiviteteve kulturore, me qëllim të promovimit, ruajtjes, kultivimit të identitetit kulturor dhe […]

gjykimi i ministrit
 

Lirohet nga akuza ministri Valdrin Lluka

Gjykata e Prishtinës ka shpallur aktgjykimin në rastin e ministrit të Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, i akuzuar për konflikt të interesit. Gjykata e ka liruar nga akuza ministrin Lluka, raporton KALLXO.com. Ministri Lluka nuk ishte i pranishëm në gjatë shpalljes së aktgjykimit, por më pas ka ardhur. Në këtë proces gjyqësor akuzohet edhe Eliana Naka […]

Seanca e Kuvendit
 

Kuvendi miraton Ligjin për trajtimin e ndërtimeve pa leje

Kuvendi i Kosovës gjatë seancës së sotme ka miratuar në lexim të dytë Projektligjin nr. 06/L-024 për trajtimin e ndërtimeve pa leje. Me pjesëmarrje të 66 deputetëve në këtë votim, 56 vota ishin për, 10 kundër dhe asnjë abstenim, u votua ligji në fjalë. Amendamentet 4, 5, 7 dhe 8 më përkrahje të Komisionit funksional […]

 

Stadiumi i Prishtinës merr emrin Fadil Vokrri

Stadiumi i Prishtinës nga sot do ta mbajë emrin e legjendës së futbollit të Kosovës, Fadil Vokrrit. Lajmin e bëri të ditur zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli përmes një postimi në profilin e tij në “Facebook”. “Stadiumi i Prishtinës, me plot meritë, nga sot quhet ”Fadil Vokrri”.”, shkroi ai. Emërimi i stadiumit u […]

TË FUNDIT

Dënim për fishekzjarre
 

UEFA dënon Prishtinën me 4 mijë euro për fishekzjarre

UEFA e ka dënuar FC Prishtinën me 4 mijë euro për fishekzjarret e hedhura në ndeshjen kundër klubit Europa. Prishtina tashmë e ka mbyllur aktivitetin e saj në Europë për edicionin 2018. “Ndërsa vazhdojnë vendimet rigoroze të UEFA-s kundër Prishtinës. Klubi është dënuar me 4.000 euro për fishekzjarrët e ndezura dhe të hedhura në ndeshjen […]

ditët e diasporës
 

Prizreni organizon aktivitete kulturore për diasporën

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe zëvendësministri i Ministrisë së Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Afrim Bekteshi, kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi për të organizuar ditët e diasporës. Kryetar i Prizrenit ka thënë se qëllimi i kësaj marrëveshjeje është organizmi i përbashkët i aktiviteteve kulturore, me qëllim të promovimit, ruajtjes, kultivimit të identitetit kulturor dhe […]

gjykimi i ministrit
 

Lirohet nga akuza ministri Valdrin Lluka

Gjykata e Prishtinës ka shpallur aktgjykimin në rastin e ministrit të Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, i akuzuar për konflikt të interesit. Gjykata e ka liruar nga akuza ministrin Lluka, raporton KALLXO.com. Ministri Lluka nuk ishte i pranishëm në gjatë shpalljes së aktgjykimit, por më pas ka ardhur. Në këtë proces gjyqësor akuzohet edhe Eliana Naka […]

Seanca e Kuvendit
 

Kuvendi miraton Ligjin për trajtimin e ndërtimeve pa leje

Kuvendi i Kosovës gjatë seancës së sotme ka miratuar në lexim të dytë Projektligjin nr. 06/L-024 për trajtimin e ndërtimeve pa leje. Me pjesëmarrje të 66 deputetëve në këtë votim, 56 vota ishin për, 10 kundër dhe asnjë abstenim, u votua ligji në fjalë. Amendamentet 4, 5, 7 dhe 8 më përkrahje të Komisionit funksional […]

sulm ndaj mjekut
 

Pacienti sulmon punëtorin shëndetësor në Emergjencë të QKUK-së

Në Klinikën Emergjente të Qendrës Klinike Universitare është sulmuar një punëtor shëndetësor nga pacienti. Sipas ShSKUK-së sulmi ndaj stafit është i papranueshëm. “ShSKUK kërkon nga organet kompetente të kryejnë hulumtimet e nevojshme dhe ata që kanë kryer sulmin të ndëshkohen konform legjislacionit në fuqi”, tha Zyra e drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar për KALLXO.com. […]

Tash

NA NDIQNI

Kuvendi miraton Ligjin për trajtimin e ndërtimeve pa leje

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend