array(1) {
 [0]=>
 array(3) {
  ["square_thumb"]=>
  bool(true)
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#ae1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(5) "Ekipi"
 }
}
Erolinda Uka

Erolinda Uka

 

Erolinda Uka  ka lindur më 15 prill 1995  në Mitrovicë.

Studimet bachelor i ka përfunduar në Fakultetin Juridik në Universitetin e Prishtinës  “Hasan Prishtina”  dhe duke qenë studente e dalluar ka fituar 3 bursa.

Uka vazhdon studimet master në drejtimin penal në  Fakultetin Juridik në Universitetin e Prishtinës  “Hasan Prishtina”.

Pas studimeve bachelor, praktikën një  vjeqare e ka kryer në Gjykatën Themelore dhe Prokurorinë e Mitrovicës.

Pas përfundimit të praktikës  një vjeqare ka dhënë provimin e jurisprudencës.

BIRN-it iu bashkua në korrik  të vitit 2019 për monitorimin e Sistemit të Drejtësisë në Kosovë.

 

Gjykata Speciale vitin 2021 e përmbyll me 4 procese penale

Ish-drejtori i Komunës së Drenasit lirohet nga akuza për ndotje të ujit të pijshëm

Aktakuzë ndaj një gruaje për pjesëmarrje në ISIS

Cak i Byrosë Shtetërore për konfiskim do të jetë pasuria e pajustifikueshme mbi 25 mijë euro

Gjykata urdhëron sjelljen me forcë të akuzuarës në rastin për patent-shofer

Supremja e kthen në rigjykim dënimin ndaj Ivan Todosijeviqit për mohimin e masakrës së Reçakut

Armend Selimi për 'Dosjën F' u dënua me 5 mijë euro gjobë

Mbrojtja e të akuzuarve nga Specialja, rreth 7 milionë euro u paguan nga buxheti i shtetit deri më tani

Afera me vjedhjen e 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit, konfirmohet aktakuza ndaj Labinot Grudës dhe Kadri Shalës

Kosova i jep Danimarkës burgun e Gjilanit për 10 vjet

Ish shefit të AKI-së dhe dy të akuzuarve të tjerë u vërtetohet aktakuza në rastin e 'gylenistëve'

Apeli prish dënimin ndaj aktivistëve të dënuar për mbishkrimet në mure

I akuzuari për terrorizëm thotë se nuk ka qenë trajnues i snajperistëve të ISIS-it

Një muaj paraburgim të dyshuarit për krime lufte në Kosovë

Foto, Hashim Thaci, Kadri Veseli, Rexhep Selimi, Jakup Krasniqi

Veselit, Krasniqit dhe Selimit u vazhdohet paraburgimi nga Specialja