Foto: BBC Good Food

Recetë ushqimi për dimër

Pilaf me pulë, presh dhe djathë blu

Përbërësit 

75 g oriz kafe basmati

2 lugë gjelle pluhur bujoni me perime

1 gjethe dafine

1 lugë vaj rapese

2 fileto gjoks pule pa lëkurë (rreth 300 gr), të prera

1 presh (rreth 190 gr), i prere ne feta holle

2 kunguj të njomë (rreth 215 g), të prera hollë

160 g bizele të ngrira

4 gjysma arre te thyera

25 gr gorgonzola, e prerë

Metoda e gatimit

HAPI 1

Hidheni orizin në një tigan të madh me 600 ml ujë, pluhurin e builonit dhe dafinën. Mbulojeni, lëreni të vlojë, më pas ulni zjarrin dhe ziejini për 20 minuta. Kur orizi të jetë zier për 10 minuta, ngrohni vajin në një tigan të madh dhe skuqeni pulën për disa minuta në nxehtësi mesatare deri sa të gatuhet. Hiqeni nga tigani dhe më pas skuqni preshin derisa të fillojë të marrë ngjyrë. Shtoni kungull të njomë, e përzieni edhe për disa minuta, më pas shtoni bizelet.

HAPI 2

Kur orizi të jetë gatuar, hidheni në perime së bashku me ndonjë lëng nga tigani. Kthejeni pulën në tigan, më pas mbulojeni dhe gatuajeni edhe për 5 minuta. Përzijeni me arrat dhe djathin dhe servojeni të nxehtë.

https://www.bbcgoodfood.com/recipes/chicken-leek-blue-cheese-pilaf