Postet nga: afrika

OKB: Vitin e ardhshëm 300 milionë njerëz do të kenë nevojë për ndihmë

Kombet e Bashkuara kanë apeluar sot për të mbledhur 46 miliardë dollarë në vitin 2024 për të ndihmuar miliona njerëz në mbarë botën të prekur nga krizat humanitare, ...

Unioni Afrikan edhe formalisht i bashkohet G20-ës në Nju Delhi

Unioni Afrikan e ka siguruar edhe formalisht ulësen si anëtar i ri i G20-ës të shtunën në Nju Delhi, me ftesë të kryeministrit të Indisë, ...

Botë: Zhvillimet më të rëndësishme politike të kësaj jave 

Ushtria në shtetin afrikan të Gabonit mori pushtetin disa ditë pasi zgjedhjet presidenciale e kthyen në detyrë presidentin aktual, Ali Bongo, gjatë një procesi zgjedhor që u konsiderua gjerësisht ...

Putin: Rusia mund të zërë vendin e Ukrainës si furnizues i grurit për vendet e Afrikës

Presidenti rus, Vladimir Putin ka thënën se Rusia do të mbetet një "furnizues i përgjegjshëm" i ushqimit dhe drithërave për vendet afrikane dhe mund ...

Mbi 60 migrantë dyshohet se kanë vdekur në brigjet afrikane

Më shumë se 60 persona dyshohet se kanë vdekur pas gjetjes së një anijeje në brigjet e shtetit Kejp Vërd në Afrikën Perëndimore.

Vendet afrikane, trysni ndaj Moskës për rikthim tek marrëveshja e drithit

Vendet afrikane po i bëjnë thirrje Moskës t’i rikthehet marrëveshjes për drithin në një takim të nivelit të lartë që Rusia po mban me udhë...

SHBA akuzon Afrikën e Jugut për ofrimin e armëve për Rusinë

Sekretari i Mbrojtjes i Britanisë, Ben Wallace, i ka konfirmuar raportet se Britania e Madhe po i dhuron Ukrainës raketa me rreze të gjatë "Storm Shadoë". Wallace ka thë...

Vendeve afrikane u mungon qasja në vaksinën kundër kolerës

Agjencia e shëndetit publik e Afrikës thotë se vendet me shpërthime vdekjeprurëse të kolerës në kontinent nuk kanë qasje të menjëhershme në vaksina, në ...