Foto: CNN

Videoja që tronditi Kinën, disa djem shqelmojnë në kokë një vajzë dhe rrahin disa të tjera

Tata, një 34-vjeçare nga qyteti kinez Chengdu, po kontrollonte rrjetet sociale në tavolinën e saj të punës të premten pasdite, kur hasi në një video rrëqethëse që e tronditi deri në palcë, raporton CNN.

Në pamjet e kamerave të sigurisë, tri gra shfaqen duke ngrënë një vakt në një restorant, kur një burrë i afrohet tavolinës së saj dhe vendos dorën e tij në shpinën e njërës prej grave. Gruaja e shtyn atë, por burri nuk pranon të tërhiqet dhe drejton dorën tek fytyra e saj. Gjersa ajo ia largon dorën, burri e godet me shuplakë dhe e shtyn në tokë ndërsa ajo përpiqet ta shmangë.

Videon e këtij sulmi mund ta shihni KËTU.

Shoqet e saj përpiqen ta ndihmojnë, por edhe ato sulmohen nga burri dhe miqtë e tij, të cilët nxitojnë nëpër restorant ndërsa dhuna shpërthen.

Më pas, grupi i burrave e tërheq nga flokët gruan e parë nëpër derë, duke e goditur me shishe dhe karrige dhe duke shqelmuar vazhdimisht me këmbë mbi kokën e saj, ndërsa ajo shtrihej në trotuar, me rroba të lyera me gjak.

“Menjëherë u mbusha me zemërim dhe tmerr. Mund të ndjeja plotësisht ndjeshmërinë me të — terrorin që duhet të kishte ndjerë në atë moment,” tha Tata, duke kërkuar që të përmendej vetëm me emrin e saj në anglisht. “Dhe kjo mund të ndodh me secilin prej nesh”, raportohet të ketë thënë ajo.

Me përhapjen e shpejtë të kësaj videoje nëpër rrjetet sociale kineze, tronditja dhe zemërimi jehuan gjerësisht. Deri në mbrëmje, sulmi – i cili raportohet të ketë ndodhur rreth orës 2:40 të mëngjesit të së premtes në qytetin verior të Tangshan – kishte ndezur një zhurmë mbarëkombëtare, duke tërhequr qindra miliona shikime dhe duke dominuar diskutimet në internet gjatë gjithë fundjavës.

Shumë njerëz ishin të tmerruar që një grua u rrah aq brutalisht thjesht sepse ajo refuzoi ngacmimet seksuale të një burri, gjersa të tjerë reaguan kundër policisë ndaj dështimit për të marrë masa derisa incidenti u bë viral.

Pas protestës, policia e Tangshan lëshoi një deklaratë të premten duke thënë se ata kishin identifikuar të dyshuarit dhe se nuk po kursenin asnjë përpjekje të vetme për t’i arrestuar ata.

Të shtunën pasdite policia tha se nëntë të dyshuarit përfshirë këtu edhe katër të cilët kishin ikur rreth 965 kilometra në jug në provincën Jiangsu ishin kapur.

Sipas policisë, dy gra janë shtruar në spital, ato kanë lëndime por janë jashtë rrezikut për jetën dhe janë në gjendje stabile.

Sulmi ringjalli gjithashtu debatin rreth dhunës ndaj grave dhe pabarazisë gjinore në Kinë, për të cilën kritikët konsiderojnë se pavarësisht rritjes së ndërgjegjësimit për çështjet gjinore midis grave të reja, shoqëria mbetet shumë patriarkale dhe me mizogjini të përhapur.

“Ajo që ndodhi në restorantin e Barbecue Tangshan nuk ishte një incident i izoluar shoqëror, por pjesë e dhunës sistematike gjinore. Ne duhet të pranojmë se ne ende jetojmë në një mjedis që mbështet, inkurajon dhe i shtyn burrat të përfshihen në çështje të bazuara në gjini. dhuna ndaj grave”, thuhet në një artikull të shpërndarë gjerësisht në rrjetet sociale.

Vitet e fundit, një sërë incidentesh dhune të tmerrshme ndaj grave kanë shkaktuar zemërim. Vitin e kaluar, një vlogere tibetiane vdiq pasi ish-bashkëshorti i saj i vuri flakën ndërsa ajo po transmetonte drejtpërdrejt për fansat e saj në rrjetet sociale. Ish-bashkëshorti u dënua me vdekje në tetor. Në fillim të këtij viti, një nënë e tetë fëmijëve u shfaq në një video të lidhur me zinxhir nga qafa e saj në një strehë në provincën rurale Jiangsu. Pas mohimeve të përsëritura fillestare, autoritetet përfundimisht pranuan se ajo ishte viktimë e trafikimit të qenieve njerëzore.

“Sigurisht që ne duhet të ndërmarrim veprime ligjore për të ndëshkuar sulmuesit dhe autorët individualë. Por pa adresuar shtypjen sistematike gjinore, pa ndryshuar normat sociale që nxisin machismo dhe inkurajojnë dhunën, ne thjesht do të vazhdojmë zemërimin tonë në incidentin e ardhshëm,” thuhet në këtë artikull të rrjeteve sociale.

Mirëpo, sipas CNN, diskutime të tilla duket se nuk i përshtaten mirë qeverisë kineze, e cila prej kohësh ka goditur lëvizjen feministe të Kinës duke arrestuar dhe heshtur aktivistet dhe duke censuruar debatet në internet. Artikulli, i cili u publikua në WeChat, së bashku me postimet e tjera në mediat sociale për çështjet gjinore, janë fshirë nga interneti.

Weibo, platforma e ngjashme me Twitter-in e Kinës, tha në një deklaratë të shtunën se kishte bllokuar 992 llogari për shkelje, duke përfshirë “provokimin e qëllimshëm të konfrontimit gjinor” kur diskutohej për sulmin në Tangshan.

Llogaria zyrtare e Weibo ndau disa nga postimet nga përdoruesit që ata bllokuan, të cilat përfshinin gjuhë të dhunshme dhe poshtëruese ndaj grave kineze. Megjithatë, postimet e tjera të censuruara të Weibo të kapura nga CNN, ishin nga përdoruesit që shprehnin shqetësime për dhunën ndaj grave dhe u bënin thirrje njerëzve që të “vazhdonin të flasin”.

Disa raporte të medias shtetërore fillimisht e minimizuan aktin e ngacmimit seksual të burrit si “përpjekje për të hapur një bisedë”. Kjo gjë raportohet të këtë shkaktuar reagime nga lexueset gra.

CNN raporton se autoritetet dhe media shtetërore janë përpjekur ta portretizojnë sulmin si një ngjarje të izoluar, duke e zhvendosur fokusin nga çështjet gjinore në dhunën e bandave lokale. Pesë nga të dyshuarit kishin precedentë penalë, duke filluar nga veprat e ndalimit të paligjshëm deri te lëndimi i qëllimshëm i të tjerëve, sipas Radios Kombëtare të Kinës. Të dielën, autoritetet e Tangshanit nisën një fushatë dy-javore për të goditur krimin e organizuar.

Lv Pin, një feministe e shquar kineze me qendër tani në Nju Jork, tha se duke shkëputur sulmin në Tangshan nga thjerrëza gjinore, qeveria kineze po distancohet nga përgjegjësia që duhet të marrë për dështimin në adresimin e problemeve të pabarazisë gjinore dhe dhunës në shoqëri.

“Kur flasim për probleme sistematike, përgjegjësia duhet të jetë e qeverisë. Por tani, qeveria po përdor goditjen e saj (krimin e organizuar) për të forcuar legjitimitetin e saj. Kjo lloj goditjeje e stilit të fushatës nuk do të trajtojë problemin gjinor dhunë”, raportohet të ketë thënë ajo.

Edhe aktiviste të tjera për të drejtat e grave e kanë dënuar këtë rast duke thënë se çështjet e barazisë gjinore duhet të merret më seriozisht duke u trajtuar më shumë nëpër shkolla dhe se zbatimi i ligjit gjithashtu duhet të heqë pasivitetin e tij kur bëhet fjalë për trajtimin e rasteve që përfshijnë dhunën gjinore.

Ato raportohen të ketë thënë se në shumicën e kohës reagimi i policisë ndaj rasteve të dhunës në familje është i përciptë teksa në anën tjetër një numër i madh i rasteve të sulmeve seksuale u hodhën poshtë lehtësisht me arsyetimin se nuk kishte prova të mjaftueshme.

Po ashtu, si problem janë përmendur edhe ndëshkimet relativisht të lehta që u jepen dhunuesve.