Postet nga: Dhuna ndaj grave

Simiq: S'ka pasur rritje të numrit të rasteve të dhunës në familje në komunat veriore

Në pjesën e dytë të emisionit “Jeta në Kosovë” është duke u diskutuar për pasojat dhe vështirësitë, sidomos për gratë, gjatë kohës së pandemisë ...

Izolimi gjatë pandemisë, katalizator i dhunës ndaj grave dhe vajzave

Organizatat e shoqërisë civile raportojnë rritje të dhunës në familje gjatë muajve të izolimit si pasojë e pandemisë së COVID-19, e diktuar kryesisht nga bashkëjetesa e gjatë ...

Veseli: Duhet të rritet sensibilizimi qytetar kundër dhunës ndaj grave

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar sot Qendrën për Mbrojtjen e Viktimave dhe Parandalimin e Trafikimit të Qenieve njerëzore.

Graçanicë - Gruaja sulmohet nga dy burra

Dy burra janë arrestuar nga Policia e Kosovës, pasi njëri e ka sulmuar fizikisht një grua si dhe tjetri të njëjtën e ka sulmuar seksualisht.

Në 24 orët e fundit, 4 raste të dhunës ndaj grave

Policia e Kosovës ka njoftuar se vetëm në 24 orët e fundit kanë ndërhyrë në 4 raste të dhunës në familje ku viktimat kanë qenë gratë.

Katër vajza përdhunohen çdo orë në Brazil

Në Brazil, katër vajza nën moshën 13 vjeçare dhunohen çdo orë dhe çdo dy minuta Policia merr një raport të dhunës ndaj grave, raporton CNN.

Burrat kosovarë s’e ndalin dhunën ndaj grave të familjes

Dhuna familjare në Kosovë, respektivisht ndaj grave po vazhdon të jetë njëra nga dukuritë më sfiduese për organet e rendit dhe ligjit në vend.

Pakistani me gjykata speciale për dhunën ndaj grave

Pakistani planifikon të krijojë mbi 1,000 gjykata që do të adresojnë dhunën ndaj grave.