Foto screenshot

Vdes ish-presidenti italian Giorgio Napolitano

Ish-presidenti italian Giorgio Napolitano, dikur një komunist që ndihmoi për të drejtuar vendin e tij përmes një krize borxhi në vitin 2011, vdiq të premten në moshën 98-vjeçare, raporton Reuters.

Napolitano u bë president në vitin 2006 dhe u zgjodh për një mandat të dytë shtatëvjeçar të paprecedent në vitin 2013.

Ai dha dorëheqjen në vitin 2015 duke përmendur moshën e tij.

Gjatë një karriere politike që filloi në fillim të viteve 1950, ai u zgjodh në parlamentin italian dhe europian dhe shërbeu si ministër i Brendshëm dhe kryetar i Dhomës së Ulët të Parlamentit.