Postet nga: France

Franca pritet të përfshihet nga greva dhe protesta masive

Franca po përgatitet sot për greva dhe protesta masive kundër reformave në pensione, të planifikuara nga presidenti Emmanuel Macron.

1500 kështjella dalin në shitje në Francë

Më shumë se 1500 kështjella mund të jenë në shitje në Francë, raportoi gazeta franceze “Le Figaro”, duke përmendur ekspertë dhe agjentë të specializuar të pasurive të patundshme, raporton ...

Studentët e UP-së në stazhin e qendrave frankofone në Francë

Desantila Muriqi, Elsa Hyseni dhe Kurbin Shala, studentë të Departamentit të Frëngjishtes në Fakultetin e Filologjisë të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, e përfaqësuan Kosovën ...

Studentët e UP-së përfaqësojnë Kosovën në Francë

Desantila Muriqi, Elsa Hyseni dhe Kurbin Shala, studentë të Departamentit të Frëngjishtes në Fakultetin e Filologjisë të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, e kanë përfaqësuar Kosovë...

Thaçi sot merr pjesë në seancën plenare të Forumit të Paqes në Paris

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të marrë pjesë në seancën plenare të Forumit të Paqes në Paris, ndërsa në mesditë do të ketë një ...

Franca do të vendos kuota për migrantët jashtë BE-së

Franca do të vendosë kuota në numrin e punëtorëve të huaj nga jashtë BE-së, si pjesë e masave që synojnë adresimin e shqetësimeve për imigracionin, azilin ...

Sulmi i brendshëm në Policinë e Parisit, 4 të vrarë me thikë

Një punonjës në Policinë e Parisit ka therur me thikë katër anëtarë të tjerë të stafit në selinë e Policisë në qendër të kryeqytetit francez, raporton ...

Gruaja kosovare gjendet e vdekur në shtëpinë e saj

Një grua, mbi të 50-tat u gjet e vdekur në mëngjesin e vonë të së martës në Strasburg të Francës.