Të paktën 32 të vdekur dhe 63 të plagosur në një aksident në Egjipt

Të paktën 32 persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur në një aksident në Egjipt me disa automjete, ka thënë Ministria e Shëndetësisë, raporton BBC.

Përplasja ndodhi të shtunën në mëngjes në guvernatorin Beheira të Egjiptit në rrugën Kajro-Aleksandria, 131 km (82 milje) në veri të kryeqytetit Kajro.

Të paktën 63 persona janë lënduar, tha ministria e shëndetësisë.

Gazeta shtetërore Al-Ahram tha se aksidenti përfshinte një autobus pasagjerësh dhe disa makina, disa prej të cilave morën flakë.

Ai tha se shumë nga të vrarët ishin djegur për vdekje.

Të paktën 20 autoambulanca u dërguan në vendin e aksidentit, tha ministria e shëndetësisë në një deklaratë.

Ministri i Shëndetësisë Dr Khaled Abdel Ghaffar tha se të plagosurit u transferuan në një spital në Wadi al-Natrun, ndërsa të tjerët u dërguan në Al-Nubaria.

Përplasjet në trafik janë të zakonshme në Egjipt. Rrugët janë shpesh në gjendje të keqe dhe kodi i autostradës shpesh nuk respektohet.

Përgatiti: Xheneta Murtezaj