Postet nga: Egjipt

Ansambli ‘Minatori i ri’ i Kishnicës prezantohet në festivalin e fëmijëve në Egjipt

Ansambli “Minatori i ri” nga Kishnica e Graçanicës do të marrë pjesë në festivalin botëror të fëmijëve “World Children Festival” në Kajro të Egjiptit.

Të paktën 32 të vdekur dhe 63 të plagosur në një aksident në Egjipt

Të paktën 32 persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur në një aksident në Egjipt me disa automjete, ka thënë Ministria e Shëndetë...

Izraeli u bën thirrje qytetarëve të vet të largohen urgjentisht nga Egjipti dhe Jordania

Izraeli u ka bërë thirrje qytetarëve të vet të largohen menjëherë nga Egjipti dhe Jordania, tha Këshilli Kombëtar i Sigurisë i Izraelit të shtunën, ...

Hapet pikëkalimi Egjipt-Gazë për futjen e ndihmave për palestinezët

Pikëkalimi kufitar mes Egjiptit dhe Gazës është hapur të shtunën, duke mundësuar dërgimin e ndihmave tejet të nevojshme humanitare për palestinezët, të cilë...

Egjipti pranon ta hapë pikën kufitare Rafah në Gaza 

Presidenti i Egjiptit, Abdel Fatah al-Sisi, ka rënë dakord ta hapë pikën kufitare Rafah në Gaza për t’i lejuar 20 kamionë me ndihma humanitare.

Bllokohet ndihma humanitare në kufirin Gazë-Egjipt

Palestinezët në rripin e Gazës u grumbulluan në spitale dhe shkolla të hënën, në kërkim të një vendi për t’u strehuar. Më shumë ...

Vriten tre ushtarë izraelitë dhe një oficer egjiptian në kufirin mes dy vendeve, rrethanat të paqarta

Tre ushtarë izraelitë dhe një oficer sigurie egjiptian, u vranë të shtunën pranë kufirit mes dy vendeve. Autoritetet izraelite dhe egjiptiane thanë se po hetonin së bashku rreth incidentit, ...

Egjipt, gjendet mumje e mbuluar me ar, sarkofag i pa hapur për 4300 vjet

Mumja, mbetjet e një njeriu të quajtur Hekashepes, konsiderohet si një nga mbetjet më të vjetra dhe më të plota jo mbretërore të zbuluara ndonjëherë në Egjipt.