Dy persona me pasaporta ruse tentuan të hynë në uzinën e Gramshit, Ministria e Mbrojtjes në Shqipëri jep detaje

Një incident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Uzinën ushtarake në Gramsh-Shqipëri.

Në një deklaratë për media të Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë, thuhet se tre shtetas me pasaporta ruse dhe ukrainase kanë tentuar të hyjnë në uzinë.

Tutje, bëhet e ditur se menjëherë kanë reaguar efektivët që ishin në ruajtje të uzinës, por gjatë përpjekjeve për t’i ndaluar, 3 shtetasit e huaj kanë lënduar dy ushtarakë, të cilët janë nën kujdesin e mjekëve në spitalin e Traumës në Tiranë.

Derisa, shtetasit e huaj, sipas ministrisë, janë ndaluar nga autoritetet, kurse po vijojnë hetimet për të zbardhur rrethanat e ngjarjes.

Gjendja shëndetësore e dy ushtarakeve shqiptare është e stabilizuar thuhet më tutje nga ministria.