Postet nga: ministria e mbrojtjes

Ministri Maqedonci për "Javelin"-ët: Ka përfunduar faza 30-ditore, Kosova mund t’i vazhdojë procedurat e blerjes

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka treguar se ka përfunduar periudha tridhjetëditore e njoftimit të Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës rreth kërkesës së ...

108 milionë euro u shfrytëzuan për armatimin e FSK-së gjatë vitit 2023

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci ka thënë në Komisionin Parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes se gjatë vitit 2023 janë shfrytëzuar 108 milionë euro për blerje të ...

Qeveria ukrainase shkarkon zëvendësministrin e Mbrojtjes

Zëvendësministri i Mbrojtjes i Ukrainës Oleksandr Pavlyuk, është shkarkuar nga pozita, ka njoftuar Qeveria më 10 shkurt.

Nënshkruhet marrëveshje ushtarake me Republikën e Turqisë

Sot në Turqi është bërë nënshkrimi i marrëveshjes ushtarake kornizë mes Kosovës dhe shtetit turk.

Maqedonci rendit prioritetet e Ministrisë së Mbrojtjes për vitin 2024

Ministri i Mbrojtjes Ejup Maqedonci ka renditur prioritet e Ministrisë së Mbrojtjes për vitin 2024 ku përfshihet infrastruktura, blerjet strategjike e kapacitetet e inteligjencës.

Ushtarët e FSK-së pjesëmarrës në operacionin "INTERFLEX", do të trajnojnë ushtarakët ukrainas

Ekipet e Forcës së Sigurisë së Kosovës do të jenë pjesëmarrëse në operacionin "INTERFLEX", ku do të bëhet trajnimi dhe përgatitja e ushtarakëve ...

Pjesëtarët e FSK-së dhe personeli i Ministrisë së Mbrojtjes do të udhëtojnë pa viza për në Mbretërinë e Bashkuar

Pjesëtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) dhe personeli i Ministrisë së Mbrojtjes do të udhëtojnë pa viza për në Mbretërinë e ...

Ushtarët e Kosovës e Shqipërisë përfundojnë stërvitjet e përbashkëta 72-orëshe

Trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovës me Forcat e Armatosura të Shqipërisë sot kanë përfundur stërvitjen e përbashkët të kursit "Komando".