Disa aleatë perëndimorë duket se janë ftohur me idenë për ta furnizuar Ukrainën me avionë F-16

SHBA po përgatit më shumë se 2 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën që pritet të përfshijë raketa me rreze më të gjatë për herë të parë, si dhe municione dhe armë të tjera, i thanë Reuters dy zyrtarë amerikanë të informuar për këtë çështje.

Volodymyr Zelenskiy, presidenti ukrainas, ka deklaruar se nuk ka mbaruar punë ende me zyrtarët e lartë dhe se kushdo që nuk funksionon sipas standardeve strikte do të përballet me shkarkimin.

Disa aleatë perëndimorë duket se janë ftohur me idenë për ta furnizuar Ukrainën me avionë F-16 dhe avionë të tjerë luftarakë gjatë 24 orëve të fundit. Joe Biden, presidenti amerikan, i pyetur në Shtëpinë e Bardhë të hënën vonë nëse vendi i tij do të siguronte F-16, u përgjigj thjesht “jo”, megjithëse theksoi të martën në mëngjes se do të mbetej në diskutime me Ukrainën për kërkesat e saj për armë.

Mbretëria e Bashkuar ka thënë gjithashtu se furnizimi me avionë perëndimorë nuk është praktik. “Këto janë pajisje të sofistikuara,” ka deklaruar një zëdhënës i zyrës së kryeministrit. “Ne nuk mendojmë se është praktike dërgimi i këtyre avionëve në Ukrainë”. Këshilltari më i lartë i Zelenskiy sugjeroi të hënën se Polonia është e gatshme të furnizojë Ukrainën me avionë luftarakë F-16. Andriy Yermak tha se Ukraina kishte marrë “sinjale pozitive” nga Varshava, megjithëse kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki, ishte i kujdesshëm për të theksuar se vendi i tij do të vepronte vetëm në konsultim me aleatët e NATO-s.

Ukraina zyrtare ka thënë se do të vazhdojë të lobojë, duke argumentuar se perëndimi i ka thënë në mënyrë të përsëritur jo furnizimit me armë, të tilla  si tanket, përpara se të dorëzohej me kalimin e kohës. Oleksii Reznikov, ministri i mbrojtjes, tha gjatë një vizite në Paris se të gjitha llojet e ndihmës në fillim kaluan në fazën e mohimit. Kjo do të thotë jo që nga sot”.

Homologu francez i Reznikov, Sébastien Lecornu, përsëriti se nuk kishte “asnjë tabu” për furnizimin me avionë, duke i bërë jehonë komenteve të ngjashme të bëra nga Emmanuel Macron të hënën në mbrëmje. Franca tha gjithashtu se do t’i dhuronte Ukrainës 12 howitzerë Cezar pas samitit mes dy ministrave. Lecornu tha se dyshja e kanë diskutuar trajnimin e pilotëve ukrainas për të fluturuar me avionë luftarakë francezë, por se ende nuk është marrë një vendim.

Ukraina pret të marrë 120-140 tanke në “valën e parë” të dërgesave nga një koalicion prej 12 vendeve, tha ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba duke shtuar se kësti i parë do të përfshinte tanket gjermane Leopard 2, Britanik Challenger 2 dhe tanket amerikane M1 Abrams dhe se Ukraina gjithashtu “po llogaritë vërtet” në furnizimet e tankeve franceze Leclerc për të cilat pritet të arrihet një dakordim. Numri i tankeve të rënda të premtuara publikisht në Ukrainë duket se është shumë më i vogël se 321 që deklaroi javën e kaluar Vadym Omelchenko, ambasadori i Ukrainës në Francë.

Sipas analistëve, forcat ruse po përgatiten për një sulm të ripërtërirë në Ukrainë menjëherë, me shumë gjasa në muajt e ardhshëm. Duke cituar burime perëndimore, ukrainase dhe ruse, Instituti për Studimin e Luftës tha se Moska po “përgatitet për një ofensivë të afërt”, duke vënë në dukje vërejtjet e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili tha se “nuk ka shenjë se Vladimir Putin po “përgatiet për paqe”.

Forcat ruse vazhduan sulmet ndaj pozicioneve në të gjithë vijën e frontit pranë qyteteve lindore të Bakhmut dhe Donetsk. Trupat e Moskës e kanë goditur Bakhmutin në Donbas për disa muaj, por ditët e fundit pushtuesit duket se kanë hapur një përpjekje të re për të fituar terren rreth fshatit Vuhledar, 50 km në jugperëndim të qytetit Donetsk. Situata në Bakhmut dhe Vuhledar është”shumë e vështirë”, me të dyja zonat dhe pjesët e tjera të rajonit të Donetsk “nën sulme të vazhdueshme ruse”, tha Zelenskiy.

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka thënë se vendi i tij është “tashmë gati” për t’i ofruar më shumë ndihmë Rusisë në luftën e saj kundër Ukrainës. Duke folur gjatë një vizite shtetërore në Zimbabve, një koleg aleat i Rusisë, Lukashenko nuk specifikoi se çfarë do të përfshinte kjo ndihmë. Kjo deklaratë e Llukashenkos vjen ndërkohë që Bjellorusia dhe Rusia po kryejnë një seancë trajnimi njëjavore për komandën e përbashkët të grupit të tyre rajonal të forcave.

Viktimat ushtarake nga të dyja palët në luftë kanë arritur në rreth 200,000, ka thënë një zyrtar perëndimor, me një numër të ngjashëm të vrarë dhe të plagosur nga të dyja palët. Një përqindje më e lartë e rusëve janë vrarë, shtoi zyrtari, sepse ata kanë qenë në ofensivë, që do të thotë se “ata kanë pësuar më shumë vdekje se sa ukrainasit në ekuilibër”.

SHBA-ja ka akuzuar Rusinë se nuk po e respekton detyrimin e saj sipas një traktati të kontrollit të armëve bërthamore duke mos lejuar inspektorët të vizitojnë vendet e saj të armëve bërthamore. “Refuzimi” i Rusisë për të lejuar inspektimet sipas traktatit të Fillimit të Ri “parandalon Shtetet e Bashkuara të ushtrojnë të drejta të rëndësishme sipas traktatit dhe kërcënon qëndrueshmërinë e kontrollit të armëve bërthamore amerikano-ruse”, ka deklaruar një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA./The Guardian

Përgatiti: Nuhi Shala